X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kukułka - leniwa rodzicielka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 11:41
Okazuje się, że kukułki to najbardziej przestępcza grupa wśród ptaków. On kuka, ona podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptasich rodziców. 
Audio
  • Jak kukułki podrzucają swoje jaja do gniazd innych ptaków - opowiada Katarzyna Dytrych (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Jak wygląda kukułka i jak ją rozpoznać - opowiada Katarzyna Dytrych (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Jaki charakter mają młode kukułki i czemu kukułki samotnie latają do Afryki - opowiada Katarzyna Dytrych (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Krzeslak/shutterstock.com

- Kukułkę nazywa się brzydko: pasożytem gniazdowym, gdyż zostawia swoje jaja w gniazdach innych ptaków - mówi Katarzyna Dytrych, przyrodnik. - Kukułka oczekuje, że to inne ptaki będą wychowywały jej potomstwo i karmiły - dodaje. 


Czytaj także:
pustułka1200 sokół.jpg
Pustułka - kot w świecie ptaków

Kukułki w toku ewolucji wyspecjalizowały się w podrzucaniu jaj. Samica musi znaleźć sposób na podrzucenie jaja. W tym celu współpracuje z nią samiec - on odciąga uwagę ptasich rodziców od gniazda, samica zaś musi szybko podjąć odpowiednie kroki by podrzucić swoje. 

- Każda samica ptaków składa jajka w swoim charakterystycznym kolorze. Kukułka swoje jaja musi w pewnym stopniu do tego koloru dostosować - mówi przyrodniczka.

Czy ptaki są w stanie odnaleźć kukułcze jajo w swoim gnieździe? Jakie rozpoznanie terenu musi zrobić kukułka? Kto w kukułczym związku kuka, a kto wybiera diabelski chichot? Czy młode kukułki też mają paskudny charakter?

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Data emisji: 1.06.2018

Godzina emisji: 6.36; 7.28; 8.44 

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skowronek - ptak z fryzurą na Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:29
- Skowronka nie spotkamy wśród drzew ani krzaków. On lubi otwarte przestrzenie, rozłożyste łąki - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pustułka - kot w świecie ptaków

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 14:25
- Tego ptaka nie da się niczego nauczyć – żartowali prowadzący „Najlepszy dzień tygodnia” Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz.
rozwiń zwiń