Jerzyk zwyczajny - ptak, który żyje bez lądowania

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 14:52
Ma 18 cm, waży ok. 50 gramów i lata z prędkością do 160 km/h. Śpi, je, a nawet rozmnaża się w locie. - W naturze nigdy nie zdarza się, że zdrowy osobnik ląduje za ziemi - opowiadał w "Stacji Nauka" Kacper Kowalczyk, ekspert Czwórki.
Audio
Jerzyk zwyczajny w locie
Jerzyk zwyczajny w locieFoto: Gallinago_media/Shutterstock

Jak tłumaczył Kacper Kowalczyk, po łacinie jerzyk nazywa się Apus apus - czyli beznogi. W rzeczywistości je posiada, ale są one bardzo krótkie. Wszystkie cztery palce skierowane są do góry, co umożliwia mu zahaczanie się o pionowe ściany skalne, na których przysiada by nabrać sił.

Pierwotnie jest to ptak górski, ale można spotkać go również w miastach. Osiedla się na wysokich budynkach. Niestety są one dla niego również zagrożeniem, ponieważ często wlatuje w nie z bardzo wysoką prędkością.

Jerzyka leżącego na ziemi najlepiej jest podnieść, położyć na dłoni i wystawić wysoko ponad nas. Zdrowy osobnik sam wzleci, gdy poczuje wiatr w skrzydłach.

Wysłuchaj nagrania audycji, by dowiedzieć się więcej o innych niesamowitych zwyczajach jerzyka zwyczajnego.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Kacper Kowalczyk (dziennikarz, przyrodnik)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 12:14

jk/jsz

Czytaj także

Słonecznik zamiast chleba, czyli jak dokarmiać ptaki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 14:30
Zimą najmniejsi mieszkańcy miast i lasów potrzebują naszej pomocy w zdobywaniu pożywienia. Jak rozsądnie dokarmiać ptaki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co właściwie wiemy o ptakach?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 17:25
W Polsce ukazała się właśnie książka Noah Stryckera – amerykańskiego przyrodnika, podróżnika „Rzecz o ptakach”. Strycker udowadnia w swojej książce, że nie tylko orły czy sowy są fascynujące, ale nawet tak pospolite z nich jak gołębie, sroki, kury domowe mają umiejętności, które są w stanie zadziwić człowieka. – Ta książka, to kapitalny dowód na to, że świat ptaków jest niesamowicie bogaty jeśli chodzi o emocje, uczucia, relacje społeczne – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sidło, ornitolog.  
rozwiń zwiń