Biała kiełbasa - przepis idealny na święta

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 14:34
Tuż przed świętami wielkanocnymi sprawdzamy i podpowiadamy, jak przygotować pyszną tradycyjną białą kiełbasę samodzielnie w domu. Od czego zacząć, jakie mięso musimy mieć?
Kiełbasa biała parzona wielkopolska jest robiona z najwyższej jakości mięsa wieprzowego
Kiełbasa biała parzona wielkopolska jest robiona z najwyższej jakości mięsa wieprzowegoFoto: gkrphoto/Shutterstock.com

krokiety 1200.jpg
Krokiety z mięsem, kapustą i grzybami - kupić, czy przygotować samodzielnie?

- Potrzebujemy kilograma łopatki wieprzowej, kilograma karkówki, niemal połowę mniej wołowiny, która nada odpowiednią strukturę, konsystencję i smak i do tego kilogram boczku - wymieniał Bartek Adamski, kucharz. - Do tego sześć ząbków czosnku, majeranek, cebula, cytrynka, inne przyprawy do smaku. 

Po kilkukrotnym zmieleniu masy mięsnej z dodatkami musimy je odpowiednio "opakować", by miało kształt tradycyjnej kiełbasy. Jak to zrobić i skąd wziąć odpowiednie składniki? Dlaczego mięsa nie należy mielić blenderem, a warto użyć "tradycyjnej" maszynki? I dlaczego kiełbasę warto przygotowywać z kimś, a nie samemu? O tym w nagraniu rozmowy z materiału reporterskiego Kuby Marcinowicza. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 8.10

kd/kul

Czytaj także

Kasza. Magiczny składnik w polskiej kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 16:23
- Dziś zapominamy o kaszy, a przecież mamy ją niemalże w genach, bo polskie posiłki obfitowały w nią już w średniowieczu - przekonują Paweł Łukasik oraz Grzegorz Targosz, blogerzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożone czy świeże? Jak zrobić pyszne, chrupiące frytki?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 11:21
- Kochamy ziemniaki w formie smażonej, bo to jest skrobia, czyli energia. Ale w połączeniu z tłuszczem to kosmos dla organizmu. W żadnej formie to nie jest dobry pomysł na pełnowartościowy posiłek - mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.
rozwiń zwiń