Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:20
Ze względu na ich głos, czyżyki w XVII i XVIII wieku były łapane i przetrzymywane w klatkach. Dziś, na szczęście, jest to zakazane, ale wciąż możemy podziwiać te ptaszki. 
Audio
  • Gdzie najłatwiej spotkać czyża? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Jak rozpoznać czyża? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Czyżyk, zdjęcie ilustracyjne
Czyżyk, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Czyżyki to bardzo małe ptaszki, za to ich głos jest bardzo charakterystyczny, donośny i przepiękny. Czyżyk jest bardzo rozgadany, rozśpiewany.

- To ptak koczujący, wędrowny. Zwykle, poza okresem lęgowym, przebywa w dużych grupach - mówi Magda Dziadosz z Miastoiptaki.pl. - Jego kolory to zielonkawy, żółty, szary. Samczyk nosi dumnie czarną czapeczkę. Pary swoje gniazda wiją bardzo wysoko, powyżej 8 metrów, najchętniej na świerkach. Ich gniazda są malutkie i trudne do dostrzeżenia. Najlepszy czas do obserwacji tych ptaszków to jesień - dodaje. 

Jak zdradza ekspertka, czyżyki nazywane są "ptakami ciernistych krzewów", bo właśnie w takich miejscach lubią przebywać, ze względu na to, że te gwarantują im dodatkową ochronę. Gdzie możemy dojrzeć czyżyka? Czym żywią się te ptaszki? I jak opiekują się młodymi? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 6.09.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.27

pj

Czytaj także

Szczygieł - poznasz go po masce i akrobacjach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:34
- Szczygieł ma dziób przystosowany do rodzaju pobieranego pożywienia. Jego dziub wcale nie jest bardzo gruby, bo ptak ten żywi się łopianem albo ostami - mówi Bartosz Popczyński, edukator leśny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łabędzie - pełen agresji symbol wierności

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 09:00
Łabędzie są symbolem wierności w bardzo dosłownym znaczeniu. 60 pocent łabędzich par przebywa ze sobą do końca swoich dni. 
rozwiń zwiń