X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:20
Ze względu na ich głos, czyżyki w XVII i XVIII wieku były łapane i przetrzymywane w klatkach. Dziś, na szczęście, jest to zakazane, ale wciąż możemy podziwiać te ptaszki. 
Audio
  • Gdzie najłatwiej spotkać czyża? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Jak rozpoznać czyża? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Czyżyk, zdjęcie ilustracyjne
Czyżyk, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Czyżyki to bardzo małe ptaszki, za to ich głos jest bardzo charakterystyczny, donośny i przepiękny. Czyżyk jest bardzo rozgadany, rozśpiewany.

- To ptak koczujący, wędrowny. Zwykle, poza okresem lęgowym, przebywa w dużych grupach - mówi Magda Dziadosz z Miastoiptaki.pl. - Jego kolory to zielonkawy, żółty, szary. Samczyk nosi dumnie czarną czapeczkę. Pary swoje gniazda wiją bardzo wysoko, powyżej 8 metrów, najchętniej na świerkach. Ich gniazda są malutkie i trudne do dostrzeżenia. Najlepszy czas do obserwacji tych ptaszków to jesień - dodaje. 

Jak zdradza ekspertka, czyżyki nazywane są "ptakami ciernistych krzewów", bo właśnie w takich miejscach lubią przebywać, ze względu na to, że te gwarantują im dodatkową ochronę. Gdzie możemy dojrzeć czyżyka? Czym żywią się te ptaszki? I jak opiekują się młodymi? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 6.09.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.27

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczygieł - poznasz go po masce i akrobacjach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:34
- Szczygieł ma dziób przystosowany do rodzaju pobieranego pożywienia. Jego dziub wcale nie jest bardzo gruby, bo ptak ten żywi się łopianem albo ostami - mówi Bartosz Popczyński, edukator leśny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łabędzie - pełen agresji symbol wierności

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 09:00
Łabędzie są symbolem wierności w bardzo dosłownym znaczeniu. 60 pocent łabędzich par przebywa ze sobą do końca swoich dni. 
rozwiń zwiń