X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sokół wędrowny. Wielki powrót do miast i lasów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 18:16
W latach 70. i 80 ub. stulecia przez pestycydy, którymi opryskiwano uprawy, te drapieżne ptaki niemal w Polsce wyginęły. Dziś powracają, a w środowisku miejskim gustują w wysokich budynkach.
Audio
  • Jak wygląda życie sokołów w wielkim mieście i jak badacze próbują odbudować populację tych ptaków w Polsce? (Dajesz radę/Czwórka)
Sokół wędrowny
Sokół wędrownyFoto: Chris Hill/Shutterstock

ptak miasto jerzyk 1200.jpg
Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?

Sokoły obecne są na świecie prawie wszędzie poza Antarktydą. - Od zawsze były obiektem zainteresowania badaczy, a sokolnictwo jest dziedziną istniejącą od bardzo dawna. Tylko dzięki zgromadzonym przez lata doświadczeniom udało się odtworzyć populację tych ptaków - tłumaczył Janusz Sielicki ze Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „Sokół”. - Obecnie sokoły hodowane są także w Polsce, a w naszych miastach mieszka ok. 30 par tych ptaków. Pracujemy też nad tym, by nauczyły się one żyć także w lasach.  


kot samochód podróż 1200.jpg
Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?

Gdzie w Europie sokołów jest najwięcej? W jaki sposób przebiegają badania nad odtwarzaniem populacji, czym są gniazda introdukcyjne i gdzie sokoły mieszkają najchętniej w Polsce, a także, jakie są prognozy dotyczące zwiększania populacji tych ptaków w naszym kraju? Jak w ratowaniu sokołów pomaga miejski monitoring? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy o niewyjaśnionych przypadkach śmierci fok na polskim wybrzeżu. W "Poradni dla zwierząt" zaś z lek wet. Polą Borusewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozmawialiśmy o schorzeniach wątroby u zwierząt, a w cyklu "Kacper i jego zwierzak" spotkania z nietoperzami.

Życie sokołów wędrownych można codziennie podglądać w sieci, dzięki kamerom Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół".

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Janusz Sielicki (Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół")

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papugarnia - świat egzotycznych ptaków

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:01
Można tam zobaczyć barwne, tropikalne ptaki z bliska, dotknąć ich, a nawet nakarmić. - Papugarnia to wielkie wyzwanie dla lekarzy, ptaki muszą być zdrowe, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i siebie nawzajem - tłumaczył dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog i szef warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimowe Ptakoliczenie. "Ptaki są wdzięcznym obiektem do obserwacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 15:26
- Mamy ogromny bum jeśli chodzi o zainteresowanie ornitologią, zainteresowanie przyrodą w ogóle - powiedziała w Czwórce Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hodowanie psów. O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 18:26
- Żeby zostać hodowcą psów, trzeba bardzo je kochać. Nie można powiedzieć "od dziś zakładam hodowlę" i kupić kilka psów, by potem po prostu je rozmnażać - tłumaczą goście Czwórki, lekarze weterynarii Małgorzata Supronowicz, Tomasz Borkowski, eksperci ze Związku Kynologicznego w Polsce.
rozwiń zwiń