Sokół wędrowny. Wielki powrót do miast i lasów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 18:16
W latach 70. i 80 ub. stulecia przez pestycydy, którymi opryskiwano uprawy, te drapieżne ptaki niemal w Polsce wyginęły. Dziś powracają, a w środowisku miejskim gustują w wysokich budynkach.
Audio
  • Jak wygląda życie sokołów w wielkim mieście i jak badacze próbują odbudować populację tych ptaków w Polsce? (Dajesz radę/Czwórka)
Sokół wędrowny
Sokół wędrownyFoto: Chris Hill/Shutterstock

ptak miasto jerzyk 1200.jpg
Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?

Sokoły obecne są na świecie prawie wszędzie poza Antarktydą. - Od zawsze były obiektem zainteresowania badaczy, a sokolnictwo jest dziedziną istniejącą od bardzo dawna. Tylko dzięki zgromadzonym przez lata doświadczeniom udało się odtworzyć populację tych ptaków - tłumaczył Janusz Sielicki ze Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „Sokół”. - Obecnie sokoły hodowane są także w Polsce, a w naszych miastach mieszka ok. 30 par tych ptaków. Pracujemy też nad tym, by nauczyły się one żyć także w lasach.  


kot samochód podróż 1200.jpg
Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?

Gdzie w Europie sokołów jest najwięcej? W jaki sposób przebiegają badania nad odtwarzaniem populacji, czym są gniazda introdukcyjne i gdzie sokoły mieszkają najchętniej w Polsce, a także, jakie są prognozy dotyczące zwiększania populacji tych ptaków w naszym kraju? Jak w ratowaniu sokołów pomaga miejski monitoring? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy o niewyjaśnionych przypadkach śmierci fok na polskim wybrzeżu. W "Poradni dla zwierząt" zaś z lek wet. Polą Borusewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozmawialiśmy o schorzeniach wątroby u zwierząt, a w cyklu "Kacper i jego zwierzak" spotkania z nietoperzami.

Życie sokołów wędrownych można codziennie podglądać w sieci, dzięki kamerom Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół".

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Janusz Sielicki (Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół")

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Papugarnia - świat egzotycznych ptaków

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:01
Można tam zobaczyć barwne, tropikalne ptaki z bliska, dotknąć ich, a nawet nakarmić. - Papugarnia to wielkie wyzwanie dla lekarzy, ptaki muszą być zdrowe, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i siebie nawzajem - tłumaczył dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog i szef warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimowe Ptakoliczenie. "Ptaki są wdzięcznym obiektem do obserwacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 15:26
- Mamy ogromny bum jeśli chodzi o zainteresowanie ornitologią, zainteresowanie przyrodą w ogóle - powiedziała w Czwórce Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hodowanie psów. O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 18:26
- Żeby zostać hodowcą psów, trzeba bardzo je kochać. Nie można powiedzieć "od dziś zakładam hodowlę" i kupić kilka psów, by potem po prostu je rozmnażać - tłumaczą goście Czwórki, lekarze weterynarii Małgorzata Supronowicz, Tomasz Borkowski, eksperci ze Związku Kynologicznego w Polsce.
rozwiń zwiń