Łabędzie - pełen agresji symbol wierności

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 09:00
Łabędzie są symbolem wierności w bardzo dosłownym znaczeniu. 60 pocent łabędzich par przebywa ze sobą do końca swoich dni. 
Audio
  • O łabędziach opowiada Jacek Karczewski (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
  • Jak to jest z łabędzią wiernością (Czwórka/Najlepszy dzień tygodnia)
Łabędź zaraz po poderwaniu się do lotu
Łabędź zaraz po poderwaniu się do lotuFoto: Shutterstock.com/pixelnest

To duże, majestatyczne i piękne ptaki. Dorosłe osobniki ważą około 20 kilogramów. Mieszkają nad stawami i jeziorami. Swoje gniazda wiją na wodzie. Samiec łabędzia bywa agresywny broniąc gniazda przed intruzami. Niewiele ptaków jest w stanie im "podskoczyć". - Łabędzie dziś nie mają naturalnych wrogów. Zagrożeniem dla nich może być inny łabędź i człowiek - mówi Jacek Karczewski, Ptaki Polskie. - Łabędzie agresywnie bronią swego lęgu, młodych, a nawet rewirów - dodaje. 

- Te ptaki mają fantastyczne pióra - to jeden z najgęściej opierzonych ptaków - mówi ekspert. - Jego puch też jest szczególnie ciepły. 

A jak jest z głosem tych ptaków? Czemu jeden z rodzajów łabędzi nazywamy "łabędziem niemym"? Które z łabędzi są ptakami Królowej Śniegu? I jak to jest z tą ich wiernością? O tym w materiale Anny Hardej

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 7.34, 8.25

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy żubr dalej wymaga ochrony?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 10:18
Populacja żubrów w naszym kraju wciąż się powiększa. W polskich lasach żyje już ponad 1600 osobników. - Naszym zadaniem wciąż jest zwiększanie populacji tych zwierząt, ale także zwiększanie zasięgu ich przebywania i dbanie o to, by były zdrowe - mówiła prof. Wanda Olech-Piasecka ze stołecznej SGGW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego boją się komary? DEET, lawenda i pomidory

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:10
Nieznośne bzyczenie, swędzące ukąszenia to znają wszyscy Ci, którym komary popsuły niejeden wakacyjny wieczór. Jak temu zapobiec? 
rozwiń zwiń