Szczygieł - poznasz go po masce i akrobacjach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:34
- Szczygieł ma dziób przystosowany do rodzaju pobieranego pożywienia. Jego dziub wcale nie jest bardzo gruby, bo ptak ten żywi się łopianem albo ostami - mówi Bartosz Popczyński, edukator leśny. 
Audio
  • Jak rozpoznać szczygła? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
  • Co jest przysmakiem szczygłów i jak te ptaszki radzą sobie zimą? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Szczygły (zdjęcie ilustracyjne)
Szczygły (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Anton MirMar/Shutterstock

Dziób szczygła ma kolor kości słoniowej, jego piórka są wielobarwne: czarne, czerwone, białe, żółte, beżowe. Bardzo charakterystycznie umaszczona jest jego głowa. Jest dość prosty do rozpoznania wśród grupy ptaków, choć jest niewielki. 

- Zimą w Polsce najczęściej występuje w grupach - mówi rozmówca Ani Hardej. - W grupie łatwiej jest przeżyć, obronić się, a i utrzymać ciepło - dodaje. 

Szczygieł uwielbia latać, unika chodzenia po ziemi, a gdy to robi wygląda dość niezdarnie. Bartosz Popczyński zwraca uwagę na akrobacje tego ptaszka i siłę, bo mały szczygieł jest w stanie na raz przelecieć 300 kilometrów. 

ZOBACZ TAKŻE Sokół wędrowny - wielki powrót do miast i lasów >>>

- Szczygły nie są płochliwe, chętnie śpiewają, towarzystwo człowieka nie specjalnie im przeszkadza, można je też zwabić - mówi edukator. A jak to zrobić? Co jest przysmakiem szczygłów? Gdzie możemy je dostrzec w zimowych warunkach? O tym w materiale Ani Hardej. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 6.23, 7.25

pj/kd

Czytaj także

Pustułka - kot w świecie ptaków

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 14:25
- Tego ptaka nie da się niczego nauczyć – żartowali prowadzący „Najlepszy dzień tygodnia” Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kukułka - leniwa rodzicielka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 11:41
Okazuje się, że kukułki to najbardziej przestępcza grupa wśród ptaków. On kuka, ona podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptasich rodziców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń