Aleja Pazurów, czyli galeria sztuki na paznokciach

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:20
Aleja Pazurów znajduje się w samym sercu targowiska przy Bakalarskiej na warszawskim Rakowie i wygląda jak scenografia do filmu. - Teraz można tam "założyć" sobie paznokcie zaprojektowane przez jednego z ponad 20 artystów, których zaprosiłam do projektu - mówi Aleksandra Wasilkowska. 
Pazur - projekt Aleksandry Wasilkowskiej
Pazur - projekt Aleksandry WasilkowskiejFoto: MMR AGENCY/Targowisko Bakalarska

Posłuchaj
09:56 CZWÓRKA NDT - pazury 03.12.2021.mp3 Aleksandra Wasilkowska o Alei Pazurów. Jak wygląda nowy projekt artystki? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

Polskie bazary to jedyne takie miejsca w przestrzeni publicznej, gdzie mogą się spotkać wszystkie klasy społeczne i dobrze się czuć. To miejsce, gdzie czuje się miejski "vibe" - opowiada artystka. - Kiedyś Warszawiacy bywali w "szczękach" na Placu Defilad albo umawiali się na zupę na Stadionie X-lecia, Bazar Bakalarska to takie nieślubne dziecko Stadionu. 

Po prawej stronie Aleksandra Wasilkowska na Targowisku Bakalarska Po prawej stronie Aleksandra Wasilkowska na Targowisku Bakalarska

Przy Bakalarskiej handluje 25 różnych narodowości i ponad 500 kupców. - Zostałam poproszona jako architektka, żeby pomóc w rewitalizacji bazaru. W trakcie pracy odkryłam niesamowite miejsce, które też powstało oddolnie. To Aleja Pazurów, legendarne już miejsce w stolicy - mówi artystka. - Można tu sobie zrobić paznokcie, o jakich się tylko zamarzy. Wśród nich są m.in. betonowo-śniegowe pazury zaprojektowane przez Dominikę Olszowy, tipsy Janka Simona i wydrukowane na drukarce 3D szpony Anastasii Vorobyovej.


Pazur - projekt Aleksandry Wasilkowskiej

  Pazur - projekt Aleksandry Wasilkowskiej 
  Pazur - projekt Aleksandry Wasilkowskiej Pazur - projekt Aleksandry Wasilkowskiej

Twórczość artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej powstaje na styku urbanistyki, architektury, publicystyki, sztuki i scenografii teatralnej. Jej najnowszy projekt to także wypadkowa działań wielu podmiotów: artystów, kuratorek, osób ze środowiska aktywistów oraz wietnamskich manikiurzystów z Asian Town. - Większość z nich to panowie. Klientki, z którymi rozmawiałam, mają swoich ulubionych i cenią ich za dyskrecję i niezwykłą precyzję - mówi gość Czwórki. - Wietnamczycy zaczęli się zajmować manikiurem trochę przez przypadek, tuż po wojnie w Wietnamie, kiedy część z nich wyemigrowała do Kalifornii. Nauczyła ich tego hollywoodzka aktorka Tippi Hedren, najbardziej znana z roli w filmie Alfreda Hitchcocka "Ptaki".

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata JakubowskaSzymon Jaworski

Gość: Aleksandra Wasilkowska (artystka, architektka)

Data emisji: 03.12.2021

Godzina emisji: 7.20

kul

Czytaj także

Sztuka młodych - tam, gdzie sypią się nagrody

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 13:29
W wielkich, znanych muzeach i galeriach oglądamy wielką sztukę. Szymon Jaworski przekonuje, że warto zerknąć też tam, gdzie się ona rodzi. Liczne konkursy i wydarzenia artystyczne wyróżniają tych, którzy w świecie młodych są najlepsi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka młodych. Studenci ASP w konkursach i na wystawach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:29
Zanim o młodym artyście zrobi się głośno, może minąć wiele lat. Czwórka przyspiesza ten proces i zaprasza na wystawy i konkursy, które ich wspierają. Sztuka młodych dzieje się dziś. 
rozwiń zwiń