Sztuka młodych - tam, gdzie sypią się nagrody

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 13:29
W wielkich, znanych muzeach i galeriach oglądamy wielką sztukę. Szymon Jaworski przekonuje, że warto zerknąć też tam, gdzie się ona rodzi. Liczne konkursy i wydarzenia artystyczne wyróżniają tych, którzy w świecie młodych są najlepsi. 
Na wystawach pokonkursowych można zobaczyć najlepsze prace studentów uczelni artystycznych.
Na wystawach pokonkursowych można zobaczyć najlepsze prace studentów uczelni artystycznych.Foto: Shutterstock/Pixel-Shot

Studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu z Wydziału Animacji i Intermediów osiągnęły sukces w konkursie animacyjnym Slam 2021. Julia Hazuka i Katarzyna Orłowska pierwsze miejsce zajęły ex aequo z zespołem z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 


Posłuchaj
10:04 czwórka stacja kultura 25.11.2021.mp3 Szymon Jaworski opowiada o wydarzeniach, wystawach i konkursach, na których można podziwiać doskonałą sztukę młodych (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Dodatkowo Katarzyna Orłowska w konkursie etiud zdobyła nagrodę publiczności oraz wyróżnienie od jury akademickiego za film "Dystans". 

Była to już druga odsłona Festiwalu Animacji Żywej ANIMATION SLAM, inicjatywy, która ma na celu integrację młodych ludzi zajmujących się animacją filmową i użytkową. Do udziału zapraszane są dwuosobowe zespoły studenckie z różnych uczelni. Szymon Jaworski zwraca uwagę, że nie są to tylko zespoły z akademii sztuk pięknych, ale i innych szkół wyższych, na których prowadzone są kierunki artystyczne. 


Niecodziennym cyklem wydarzeń środowiska artystycznego są Intermedia.exe, które odbyły się w ramach Open Eyes Artfestival organizowanym przez ASP w Krakowie. Intermedia.exe to propozycja Wydziału Intermediów, która prezentuje go jako dynamiczną hybrydę na styku tego, co medialne, performatywne, narracyjne, polityczne i estetyczne. W kilku lokalizacjach w mieście oraz w sieci zrealizowane zostały prezentacje działań i procesów badawczo-warsztatowych dotyczących tego, co w postpandemicznej rzeczywistości sztuki i jej dystrybucji Wydział uważa za najważniejsze.


W Radomiu odbyło się IV Międzynarodowe Triennale Mediów Cyfrowych - Radom 2021. Uczestnikami konkursu organizowanego przez Uniwersytet Technologiczny w Radomiu mogli być wyłącznie studenci uczelni artystycznych lub wydziałów artystycznych oraz ich absolwenci z ostatnich 5 lat. - To kolejna inicjatywa, która ma na celu integrację środowiska artystycznego, która ma tworzyć okazję do wymiany doświadczeń, a także promocji - podkreśla Szymon Jaworski, Czwórkowy reporter. - Dzięki takim wydarzeniom młodzi artyści mogą pojawić się w świadomości widzów, innych artystów, a także wykładowców - dodaje. 

Tematem tegorocznej odsłony wydarzenia był "Czas". Do konkursu można było zgłosić pracę statyczną lub obraz cyfrowy. W Triennale udział wzięli artyści z Polski, Białorusi, Czech, Ukrainy, Słowenii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lista nagrodzonych i wyróżnionych jest długa. 

W sieci dostępna jest już pierwsza część fotorelacji z wystawy "Syntezy", która jest częścią obchodów 25-lecia Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Wrocławskiej ASP. To ekspozycja, która prezentuje prace młodych, początkujących artystów, ale i wykładowców kierunku, którzy z wrocławską ASP związani są od lat. 

Fotorelację i prace z wystawy "Syntezy" można oglądać na stronie wrocławskiej ASP, a aby zobaczyć tę sztukę na żywo, należy swe kroki skierować do galerii Neon. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 11.16

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Wystawy, spektakle i konkurs - co ciekawego w sztuce młodych?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:30
W cyklu "Sztuka Młodych" Szymon Jaworski prezentuje dokonania młodych artystów. Tym razem odwiedzamy Łódź, Wrocław i Gdańsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandalista na Zamku Królewskim. Tajemnice Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:26
Michelangelo Merisi da Caravaggio to jeden z najsłynniejszych artystów baroku. Twórca takich obrazów, jak: "Chłopiec z koszem owoców", "Mały Bachus", "Pocałunek Judasza", "Narcyz" czy "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę". Ten ostatni możemy oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Caravaggio wciąż pozostaje postacią tajemniczą.
rozwiń zwiń