Dobrze nakręcony. Jak Grubson trafił do animacji?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 11:00
W klipie "Slajd" producenci wsadzili Grubsona w komputerowy świat. Praca nad tym teledyskiem trwała aż dwa miesiące, nie była łatwa, a sam artysta dzielnie współpracował z ekipą, podrzucając nowe pomysły. 
GrubSon
GrubSonFoto: Marta Kacprzak / mat. promocyjne GrubSon

Utwór "Slajd" Grubson nagrał wraz z Mrozem, a klip stworzyli Michał Mierzejewski i Karol Wójcicki. 

- By stworzyć wirtualną postać 3D, wsadziliśmy Grubsona do komory fotogrametrycznej. To jest taka komora, która składa się z ponad 100 aparatów, które jednocześnie robią zdjęcie. Dzięki temu komputer może sobie potem fajnie to przetworzyć na przestrzenny model - wyjaśnia Michał Mierzejewski. - Następnie użyliśmy tego skanu Grubsona, który stał się przestrzennym modelem do teledysku, ustawiając go na tarasie pośród jakiejś imprezki - dodaje. 

- Trafiłem do normalnego, zaciemnionego pomieszczenia, w którym był ustawiony taki wał, bardzo wysoki - wspomina Grubson. - Okazało się, że to były właśnie aparaty. Musiałem stać nieruchomo jakiś czas. Kilka razy robione były mi zdjęcia. Powstał bardzo ciężki materiał - dodaje. 

Gdy artysta zobaczył siebie na ekranie komputera, przyznaje, że towarzyszyło mu dziwne uczucie. - To wyglądało jak z gry, nie spodziewałem się, że ta technologia tak szczegółowo przeniesie osobę do świata wirtualnego - mówi Grubson. - Zrobiło to na mnie wrażenie - dodaje.

Michał Mierzejewski przyznaje, że stworzenie świata wirtualnego do teledysku zajęło im dużo czasu. - Od punktu zero do powstania teledysku zeszło nam 2 miesiące. Najtrudniejszy był chyba ten blok, bo poruszał się, był nieregularny - zdradza. - Musieliśmy nad nim zapanować. 

Pierwsze pomysły realizatorów teledysku związane były z tytułowym słowem "slajd", ze zdjęciem. - A potem okazało się, że chodzi o inny "slajd", czyli taki slajd palcem po gitarze. Nasze pomysły nie nadawały się - przyznaje twórca. 

Wśród kolejnych koncepcji na klip pojawił się wieżowiec, który się porusza i obrasta bluszczem. Ten pomysł został zrealizowany. - Zależało mi na tym bluszczu, żeby blok nim zarastał, bo to się bardzo fajnie łączy z okładką albumu. Chcieliśmy, żeby to była cząstka okładki - przyznaje Grubson. 

Michał Mierzwa chwali sobie współpracę z Grubsonem. - Dawał od siebie dużo pomysłów, jak ten na poukrywanie w klipie tytułów jego wcześniejszych albumów - zdradza. - Fajnie się z nim współpracowało - dodaje. 


GRUBSON feat. Mrozu - SLAJD (Official Video)/GRUBSON // Official

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 6.21

pj

Czytaj także

Dobrze nakręcony. Jak Sorry Boys nakręcili "Wracam"?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 17:00
Klip do piosenki "Wracam" Sorry Boys ma już 5 lat, wciąż jednak wciąga i fascynuje, a Apollo, który się w nim pojawia, zachwyca. Bela Komoszyńska, wokalistka grupy wspomina noc zdjęciową jako przejmująco zimny czas pełen magii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paula i Karol: w "The Way We Were" udało się złapać ten moment

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 16:13
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Paula i Karol opowiadają o "The Way We Were". 
rozwiń zwiń