Dzień św. Patryka. Irlandzkie święto pełne tańca

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:29
- Tradycyjny taniec irlandzki nie jest łatwy. Polega przede wszystkim na ruchach nóg, góra ciała tancerza pozostaje najczęściej statyczna - mówiła Katarzyna Okulska-Gawlik, tancerka irlandzka.
Taniec irlandzkiGraf. ilustracyjna
Taniec irlandzki/Graf. ilustracyjnaFoto: Shutterstock.com/German Vizulis

Taniec irlandzki można dobrać właściwie do każdego typu muzyki. Nie trzeba wybierać wyłącznie folkowych utworów, może to być też rock czy ballady Eda Sheerana. - To szybki taniec, jednak można znaleźć rytmy, które zatańczymy spokojniej - mówiła Katarzyna Okulska-Gawlik, tancerka irlandzka. - Wraz z postępami w nauce rośnie dynamika ruchów, pojawia się większa ilość kroków, są też one trudniejsze. 

Podczas wykonywania tańców irlandzkich górna część ciała pozostaje właściwie statyczna i nieruchoma. Pojawiają się jednak grupowe układy taneczne, w których mamy interakcję z innymi tancerzami. - Można tańczyć w parach, ale także czwórkach czy nawet ósemkach. W czasie obchodów św. Patryka nawet w polskich klubach i pubach organizowane są takie tańce - wyliczała Katarzyna Okulska-Gawlik.

Zobacz oryginalny taniec irlandzki w wykonaniu Katarzyny Okulskiej-Gawlik

Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w miękkie, wygodne buty. - W twardych tańczą bardziej zaawansowani tancerze, choć można po nie sięgnąć nawet po pół roku nauki. Jest w nich specjalny klocek, którym wybijamy rytm - podkreślała gość Czwórki. - Podstawowy krok, polega na tym, że tancerz wykonuje dwa kroki do przodu, a następnie ugina nogę, która jest z tyłu, i wyrzuca ją z powrotem do przodu - mówiła gość Czwórki. - Step irlandzki charakteryzuje się ostrymi, zdecydowanymi ruchami. Tu liczy się nie tylko dźwięk muzyki, ale też jej rytm - zaznaczała. 

Posłuchaj
10:59 czwórka dzień patryka_PR4_AAC 2023_03_17-08-10-24.mp3 Na czym polega taniec irlandzki i od czego zacząć naukę? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Dzień św. Patryka obchodzony jest w Irlandii i na świecie 17 marca. Najważniejszą tradycją obchodów tego religijnego święta jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, czyli narodowym kolorze Irlandii, nawiązującym do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizującym koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. - Moda na taniec irlandzki rozlała się nie tylko na większość krajów Europy, ale także Stany Zjednoczone, w których mieszka wielu irlandzkich imigrantów. Tańczy się go nawet w Chinach czy Japonii - mówiła Katarzyna Okulska-Gawlik. - Taniec ten ma grupę oddanych fanów, a szkoły są w większości dużych miast.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Okulska-Gawlik (tancerka irlandzka)

Data emisji: 17.03.2023

Godzina emisji: 7.15

kd

Czytaj także

Pola "Miczag" Gonciarz: w życiu trzeba mieć plan B

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 10:01
Miczag ma 17 lat i wciąż szuka swojej drogi. Zajmuje ją zarówno balet, jak i aktorstwo, regularnie jeździ na różnego typu warsztaty i chce się rozwijać w każdym niemal kierunku.
rozwiń zwiń