Marcin Kącki: chcę wyrwać czytelnika z dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
- Potrzeba napisania tej książki pojawiła się, kiedy zdałem sobie sprawę, że po Poznaniu chodzą pokiereszowane psychicznie dzieciaki, którymi nikt przez lata nie chciał się zająć - mówi Marcin Kącki, autor książki "Poznań. Miasto grzechu".
Audio
  • Marcin Kącki o mieście grzechu, kąsaniu mieszczaństwa i nowym wyzwaniu (Faktofonia/Czwórka)
Marcin Kącki, podczas spotkania autorskiego i promocji swojej książki pt. Maestro - Warszawa 2013 rok
Marcin Kącki, podczas spotkania autorskiego i promocji swojej książki pt. "Maestro" - Warszawa 2013 rokFoto: PAP/Leszek Szymański

Marcin Kącki Na Poznań patrzyłem z perspektywy kolorowych neonów i życia towarzyskiego. Problem z tym miejscem pojawił się u mnie wraz ze sprawą chóru Polskie Słowiki, kiedy okazało się, że problem molestowania dzieci istniał od 50 lat

W najnowszej publikacji wielokrotnie nagradzany dziennikarz i reportażysta przygląda się stolicy Wielkopolski. Według Kąckiego to miasto świetnie zaprojektowane i otwarte na rozwój, ale także miasto, w którym zaangażowanie spotyka się z ignorancją, a pod płaszczykiem religii i ideowości kryją się często agresja, złość i niskie instynkty. - Ważną inspiracją do powstania tej książki była dla mnie twórczość Thomasa Bernharda, czyli człowieka, który przyglądał się mieszczanom austriackim. Dobierał się im do duszy, pokazując kołtuństwo i zblatowanie elit. Wyrywał czytelników z dobrego samopoczucia. I taki jest też cel mojego pisania - wyjaśnia gość Czwórki.

Marcin Kącki tłumaczy także, dlaczego chciałby ocalić pamięć o Marii Rataj i Wojciechu Bąku. Opowiada o tym, jak zmieniał się jego stosunek do Poznania i zdradza, jak na spotkaniu autorskim mieszkańcy stolicy Wielkopolski przyjęli prawdę o sobie. Mówi też, które miasto weźmie pod lupę w nowej książce.

Czytaj także
filip springer czwórka 1200.jpg
Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Marcin Kącki (dziennikarz, reporter, autor książek "Poznań. Miasto grzechu", "Plaża za szafą. Polska kryminalna")

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 19.05

kul/ac

Czytaj także

Olga Gitkiewicz: "Nie hańbi" to książka o zwykłych ludziach pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:14
- Z jednej strony czytałam rosnące statystyki, z drugiej słyszałam, o czym na co dzień rozmawiają zwykli ludzie. A oni z reguły narzekali na swoją pracę - wspominała swoje przygotowania do napisania książki Olga Gitkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kanada bez lukru. Kraj tak szczęśliwy, że nieprawdziwy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:55
- Zanim zaczęłam przygotowania do pracy nad książką o Kanadzie wiedziałam niewiele. Docierały do mnie same banały: wiedziałam, że Kanada jest drugim największym krajem świata, pochodzi stamtąd Ania z Zielonego Wzgórza, a sami mieszkańcy nazywają siebie "Wielką Białą Północą" - mówiła autorka książki "Kanada. Ulubiony kraj świata".
rozwiń zwiń