Olga Gitkiewicz: "Nie hańbi" to książka o zwykłych ludziach pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:14
- Z jednej strony czytałam rosnące statystyki, z drugiej słyszałam, o czym na co dzień rozmawiają zwykli ludzie. A oni z reguły narzekali na swoją pracę - wspominała swoje przygotowania do napisania książki Olga Gitkiewicz.
Audio
  • O polskim rynku pracy na przestrzeni dziesięcioleci i książce "Nie hańbi" mówi Olga Gitkiewicz (Faktofonia/Czwórka)
Olga Gitkiewicz w studiu Czwórki
Olga Gitkiewicz w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

handel ludzmi 1200.jpg
"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

- Na początku nie zamierzałam pisać o sobie ani mojej rodzinie. To miała być książka o tym, jak pracuje się ludziom w naszym kraju, pełna statystyk - wspominała w Czwórce. Jak tłumaczyła, wciąż pojawiają się wykresy i tabele, które mają potwierdzać, że bezrobocie jest najniższe od ponad dwóch dekad, a warunki na rynku pracy dyktują pracownicy. Tymczasem jej książka jest o ludziach, których rynek pracy pochłonął.

- Pod koniec XIX w., kiedy zaczęły się budować fabryki, ludzie masowo do nich przechodzili. To wiązało się z możliwością zarabiania pieniędzy i mieszkania w miastach. Potem nadszedł kryzys lat 30., kiedy zakłady się zamykały, i wojna, po której pojawiały się rejony dużego bezrobocia, ale państwo tworzyło miejsca zatrudnienia - opowiadała Gitkiewicz. Co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce? I dlaczego w książce "Nie hańbi" tyle miejsca poświęcono miejscowościom Żyrardów czy Szydłowiec? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Olga Gitkiewicz Dawniej praca była bezdyskusyjna. Po prostu trzeba było pracować, a w rodzinach robotniczych było naturalne, że do pracy idą także dzieci.

Posłuchaj także nagrania całej audycji "Faktofonia" 23.10.2017, w której mnóstwo m.in. eksperymentalnej muzyki, towarzyszącej Oldze Gitkiewicz w codziennym pisaniu. W programie prezentowaliśmy także sylwetkę dziennikarza i publicysty, ale także podróżnika, Melchiora Wańkowicza.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Olga Gitkiewicz (autorka książki "Nie hańbi", która niebawem ukaże się na rynku)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 19.05

kd/ac

Czytaj także

Patriota Wszechświata. Wszystkie wcielenia Pawła Althamera

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 10:00
- W pracy jest wieloma osobami. Swojej sztuki nie traktował nigdy jako własną. Nie jest tylko wyrazem jego osobistych opinii, emocji, czy stosunku do świata. Chciałby, aby jego sztuka była bardziej egalitarna - mówił autor książki Karol Sienkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnalezione w tłumaczeniu. Praca tłumacza udokumentowana na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 12:20
Wystawa zdjęć autorstwa Renaty Dąbrowskiej "Zobaczyć tłumacza", przygotowana została z okazji tegorocznej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu". Jak zobaczyć to, co niewidzialne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Księga Legend Warszawy - od Syrenki po Warsa i Sawę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 00:00
Zbiór 25 legend zawiera nie tylko znane warszawiakom podania o Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce czy Warsie i Sawie, ale także wiele autorskich opowieści, w których tkwi pewnie ziarno prawdy.
rozwiń zwiń