Kanada bez lukru. Kraj tak szczęśliwy, że nieprawdziwy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:55
- Zanim zaczęłam przygotowania do pracy nad książką o Kanadzie wiedziałam niewiele. Docierały do mnie same banały: wiedziałam, że Kanada jest drugim największym krajem świata, pochodzi stamtąd Ania z Zielonego Wzgórza, a sami mieszkańcy nazywają siebie "Wielką Białą Północą" - mówiła autorka książki "Kanada. Ulubiony kraj świata".
Audio
  • Katarzyna Wężyk opowiada o swojej książce "Kanada. Ulubiony kraj świata" (Faktofonia/Czwórka)
Faktofonia
FaktofoniaFoto: czwórka

Dziennikarka wyjaśniała, że nie dowierzając wszystkim rewelacjom jakie usłyszała na temat tego kraju, postanowiła przygotować materiał opowiadający o tym jak wygląda Kanada, bez grubej warstwy stereotypów. - Jednym z kluczowych problemów tego kraju jest problem z tożsamością. Kanadyjczycy od lat zastanawiają się czy posiadają własną kulturę, a jeśli tak - to jaką? - opowiadała. 

Idąc tropem zawiłości historyczno-społeczno-kulturowych postanowiła poświęcić dużą część książki tematowi, który nadal starają się przepracować współcześni Kanadyjczycy. - Choć w Kanadzie inaczej, niż w Stanach Zjednoczonych osadnicy nie dążyli to wyeliminowania lokalnej ludności, to istniał problem tzw. "czystości kulturowej", który miał zostać rozwiązany dzięki"ucywilizowaniu dzikich" - tłumaczyła na antenie radiowej Czwórki.

Dlaczego zdaniem autorki nie warto polegać na wyobrażeniach miejsc, które znamy z opisów w książkach? Na czym polegało "wyciąganie Indianina z Indianiana"? Dlaczego Kanadyjczycy są dumni ze swojego multikulturalizmu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Katarzyna Wężyk (dziennikarka, reporterka, publicystka, autorka książki "Kanada - ulubiony kraj świata")

Data emisji: 13.11.2017

Godzina emisji: 19.05

ac/kd

Czytaj także

Patriota Wszechświata. Wszystkie wcielenia Pawła Althamera

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 10:00
- W pracy jest wieloma osobami. Swojej sztuki nie traktował nigdy jako własną. Nie jest tylko wyrazem jego osobistych opinii, emocji, czy stosunku do świata. Chciałby, aby jego sztuka była bardziej egalitarna - mówił autor książki Karol Sienkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 10:00
Zaczęło się od książki "Miedzianka. Historia znikania", która budziła spore emocje. Potem była m.in. "Źle urodzone". Springer pisze o ludziach i architekturze. W Czwórce opowiadał o swojej pracy i warsztacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Outriders - nowa formuła mediów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 14:23
- Outriders to nowy startup dziennikarski. Zajmujemy się promowaniem nowych mediów. Z punktu widzenia Polski można powiedzieć, że zajmujemy się korespondencją zagraniczną - mówił Jakub Górnicki dziennikarz i reportażysta.
rozwiń zwiń