Kieślowski - reżyser, który gardził fabułą

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 09:48
Gdyby Krzysztof Kieślowski nie został reżyserem, mógłby być majstrem, montażystą filmowym lub wychowawcą młodzieży na obozach wypoczynkowych. A pisze o tym Katarzyna Surmiak-Domańska w biografii "Kieślowski. Zbliżenie".
Audio
  • Katarzyna Surmiak-Domańska opowiada o swojej książce "Kieślowski. Zbliżenie" i jej bohaterze (Faktofonia/Czwórka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat.pras./pixabay

Dla Krzysztofa Kieślowskiego nie było niemożliwe nic, co mógł osiągnąć swoim własnym wysiłkiem Katarzyna Surmiak-Domańska

To co uderza w postaci Krzysztofa Kieślowskiego to jego determinacja. - Ogromnie zaimponowało mi, gdy opisywał swe odchudzanie. Kiedy chciał schudnąć kilkanaście kilo to zajęło mu to miesiąc. Przez 10 dni nic nie jadł, są na to świadkowie - opowiada gość Czwórki. - Chciał zbić wagę i tym samym uratować się od wojska - chciał mieć kategorię D - dodaje.

Autorka biografii podkreśla, że ta determinacja była widoczna również w jego pracy zawodowej: jeśli postawił sobie poprzeczkę, uparł się, że coś zrobi, to nie było siły, żeby go powstrzymać. Nawet w obliczu rad i ostrych ocen, próbował tyle razy, aż mu się udało. 

Starałam się, to było moim celem, zadaniem, wyzwaniem, docierać do tych ludzi, którzy o Kieślowskim jeszcze nie mówili albo mówili mało. Oni są najważniejsi. Oni wnoszą w tę historię nowy głos Katarzyna Surmiak-Domańska

Dziś wszyscy znamy fabularne kino Kieślowskiego, jednak był to reżyser, który, u progu swej kariery, otwarcie mówił, że fabułą gardzi. Co doprowadziło do tego, że porzucił filmy dokumentalne na rzecz fabuły? Dlaczego w jego obrazach występowało tylu naturszczyków? Jaki wpływ na reżysera miał jego ojciec? Kto uwielbiał Krzysztofa Kieślowskiego? Co mówią o nim Francuzi i przyjaciel z szóstej klasy podstawówki? O tym w rozmowie z audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Katarzyna Surmiak-Domańska (autorka biografii "Kieślowski. Zbliżenie")  

Data emisji: 24.09.2018

Godzina emisji: 19.15

pj/kh

Czytaj także

"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 14:42
Witold Szabłowski to specjalista od Turcji. Pisze o niej z punktu widzenia przyjezdnego, Europejczyka, który przygląda się tureckiemu życiu - społeczeństwu, kulturze i polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miedzianka Fest. Festiwal, który uczy opowiadać historie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:34
Jest taka miejscowość na Dolnym Śląsku, która kiedyś była miastem, a dziś zamieszkuje ją kilkudziesięciu mieszkańców. Proces zanikania Miedzianki w swojej książce opisał dokumentalista, pisarz i dziennikarz Filip Springer. 
rozwiń zwiń