X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kieślowski - reżyser, który gardził fabułą

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 09:48
Gdyby Krzysztof Kieślowski nie został reżyserem, mógłby być majstrem, montażystą filmowym lub wychowawcą młodzieży na obozach wypoczynkowych. A pisze o tym Katarzyna Surmiak-Domańska w biografii "Kieślowski. Zbliżenie".
Audio
  • Katarzyna Surmiak-Domańska opowiada o swojej książce "Kieślowski. Zbliżenie" i jej bohaterze (Faktofonia/Czwórka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat.pras./pixabay

Dla Krzysztofa Kieślowskiego nie było niemożliwe nic, co mógł osiągnąć swoim własnym wysiłkiem Katarzyna Surmiak-Domańska

To co uderza w postaci Krzysztofa Kieślowskiego to jego determinacja. - Ogromnie zaimponowało mi, gdy opisywał swe odchudzanie. Kiedy chciał schudnąć kilkanaście kilo to zajęło mu to miesiąc. Przez 10 dni nic nie jadł, są na to świadkowie - opowiada gość Czwórki. - Chciał zbić wagę i tym samym uratować się od wojska - chciał mieć kategorię D - dodaje.

Autorka biografii podkreśla, że ta determinacja była widoczna również w jego pracy zawodowej: jeśli postawił sobie poprzeczkę, uparł się, że coś zrobi, to nie było siły, żeby go powstrzymać. Nawet w obliczu rad i ostrych ocen, próbował tyle razy, aż mu się udało. 

Starałam się, to było moim celem, zadaniem, wyzwaniem, docierać do tych ludzi, którzy o Kieślowskim jeszcze nie mówili albo mówili mało. Oni są najważniejsi. Oni wnoszą w tę historię nowy głos Katarzyna Surmiak-Domańska

Dziś wszyscy znamy fabularne kino Kieślowskiego, jednak był to reżyser, który, u progu swej kariery, otwarcie mówił, że fabułą gardzi. Co doprowadziło do tego, że porzucił filmy dokumentalne na rzecz fabuły? Dlaczego w jego obrazach występowało tylu naturszczyków? Jaki wpływ na reżysera miał jego ojciec? Kto uwielbiał Krzysztofa Kieślowskiego? Co mówią o nim Francuzi i przyjaciel z szóstej klasy podstawówki? O tym w rozmowie z audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Katarzyna Surmiak-Domańska (autorka biografii "Kieślowski. Zbliżenie")  

Data emisji: 24.09.2018

Godzina emisji: 19.15

pj/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Turcja to miejsce, które stanowi jednocześnie koniec i początek Europy"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 14:42
Witold Szabłowski to specjalista od Turcji. Pisze o niej z punktu widzenia przyjezdnego, Europejczyka, który przygląda się tureckiemu życiu - społeczeństwu, kulturze i polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miedzianka Fest. Festiwal, który uczy opowiadać historie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:34
Jest taka miejscowość na Dolnym Śląsku, która kiedyś była miastem, a dziś zamieszkuje ją kilkudziesięciu mieszkańców. Proces zanikania Miedzianki w swojej książce opisał dokumentalista, pisarz i dziennikarz Filip Springer. 
rozwiń zwiń