X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miedzianka Fest. Festiwal, który uczy opowiadać historie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:34
Jest taka miejscowość na Dolnym Śląsku, która kiedyś była miastem, a dziś zamieszkuje ją kilkudziesięciu mieszkańców. Proces zanikania Miedzianki w swojej książce opisał dokumentalista, pisarz i dziennikarz Filip Springer. 
Audio
  • Miedzianka Fest. Non-fiction w literaturze, teatrze, fotografii i krajobrazie (Faktofonia/Czwórka)
Widok na Rudawy Janowickie, Sudety Wschodnie
Widok na Rudawy Janowickie, Sudety WschodnieFoto: Swen Stroop/Shutterstock

chiny guilin 1200.jpg
Autostopem do Chin. "Ani przez chwilę nie czułem, że zginę"

Za sprawą książki turyści odwiedzają zapomniane niegdyś miasto, przechowując o nim pamięć. Od dwóch lat w Miedziance, za sprawą Filipa Springera, organizowany jest festiwal reportażu Miedzianka Fest. Spotkania odbywały się na łąkach, polanach, w kościele i na ścieżkach turystycznych.

Kiedyś nie było książek, które w wyczerpujący sposób opowiadałyby o historii tego miejsca. Za źródła służyły spotkania z ludźmi i szukanie Miedzianki w archiwach Paweł Nowak

Jedną z atrakcji była improwizacja, w której aktorzy, we współpracy z autorami tekstów czytali fragmenty reportaży. Opowiadali o tym Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski z teatru Klancyk. - Nie odtwarzamy historii 1:1. Opowiadamy fragmentami, ze świata, w którym ten tekst powstał i w jego absurdalnej wersji. Jesteśmy daleko od sedna problemu. Granicą jest dla nas ludzka krzywda - mówili aktorzy.

Przyjeżdżający tu ludzie naprawdę interesują się historią tego miejsca. Chcą widzieć jak najwięcej, mieć tę Miedziankę utrwaloną Paweł Nowak

Dlaczego dobrze prosperująca miejscowość zaczęła znikać z mapy Dolnego Śląska? Jak przełożyć reportaż na język teatru improwizacyjnego? Na czym polegał "Projekt prawda" zorganizowany przez Mariusza Szczygła? Relacji z tego wydarzenia możemy posłuchać w dołączonym nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Paweł Nowak (mieszkaniec Janowic Wielkich, przewodnik po Miedziance), Olga Gitkiewicz (reportażystka, autorka m.in. książki "Nie hańbi" - nominowanej do nagrody literackiej Nike), Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski (aktorzy teatru improwizowanego Klancyk), Agnieszka Pajączkowska (prowadząca projekty związane z opowiadaniem historii za pomocą fotografii), Włodzimierz Nowak (dziennikarz, reportażysta)

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 19.16

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 10:00
Zaczęło się od książki "Miedzianka. Historia znikania", która budziła spore emocje. Potem była m.in. "Źle urodzone". Springer pisze o ludziach i architekturze. W Czwórce opowiadał o swojej pracy i warsztacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ota Pavel. Czeski pisarz musi zmyślać

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:00
- Wcześniej napisałem dwie biografie czeskich pisarzy, Vaclava Havla i Bohumila Hrabala, wtedy większość czasu spędziłem w bibliotece, nad książkami - mówi Aleksander Kaczorowski, autor biografii "Ota Pavel. Pod powierzchnią". - W przypadku Pavla było inaczej. Znacznie więcej czasu zajęła mi wędrówka śladami pisarza - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miedzianka Fest. "Czytanie reportażu na potrzeby krajobrazu"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:00
Miedzianka to miasteczko, którego nie ma. Pewnego dnia zaczęło się zapadać, a potem znikło. W 2011 roku reporter Filip Springer opisał jego losy, dzięki czemu miasteczko żyje nie tylko na kartach książki - w ostatni weekend sierpnia odbywa się tam festiwal reportażu.
rozwiń zwiń