Człowiek-anegdota, dobry juror czy perfekcjonista? Życiorysy Zbyszka Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 12:00
"Wodecki. Tak mi wyszło" to biografia na dwa głosy. Spotkamy w niej i Zbigniewa, i Zbyszka. Jej autor, Kamil Bałuk opowiedział o książce w Czwórce.
Audio
  • Dwa oblicza Zbyszka Wodeckiego w biografii Kamila Bałuka (Faktofonia/Czwórka)
Zbigniew Wodecki
Zbigniew WodeckiFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

nepal kobieta shutter 1200.jpg
"Kobieta w Nepalu ma życie zaplanowane od A do Z"

Biografia "Wodecki. Tak mi wyszło" to połączenie reportażu Kamila Bałuka o "powrocie" na scenę po ponad 40 latach od debiutu oraz wywiad-rzekę, który z artystą przeprowadził Wacław Krupiński.

Przed wybuchem "Zbyszkomanii" przez większość słuchaczy kojarzony był głównie z "Pszczółką Mają" - mówił gość Czwórki i autor biografii "Wodecki. Tak mi wyszło" Kamil Bałuk. -  Wszystko zmieniło się około 2001 roku. Radiowy prezenter Tomasz Konca, znalazł na targowisku debiutancki winyl artysty z 1976 roku. Absolutnie zapomniana płyta, wyparta nawet przez samego Wodeckiego. Okazało się, że brzmi jak zaginiony klasyk muzyki brazylijskiej w Polsce - opowiadał gość. 

- Płyta powstała w PRL-u, a zachwycała świeżością i rytmicznością. Była nagrana bez estradowego spięcia. Piękne instrumenty perkusyjne i harmonie, chórki Alibabek. Wtedy było to nowatorskie, po latach - niezwykle interesujące - tłumaczył. Odświeżona przez muzyków z Mitch&Mitch okazała się strzałem w dziesiątkę. Szturmem zdobyła uznanie nie tylko wśród profesjonalnych muzyków, ale i bardzo młodych słuchaczy. Jak potoczyła się kariera Wodeckiego po powrocie na scenę po niemal 40 latach? Jakim muzykiem się stał i jak został zapamiętany? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Kamil Bałuk (autor reportażu "Wodecki. Tak mi wyszło")

Data emisji: 7.10.2018

Godzina emisji: 16.15

ac/pj

Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleja Włókniarek. Opowieść o "fabrycznych dziewczynach"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 16:50
Aleja Włókniarzy jest jedną z najważniejszych ulic w Łodzi. To dość zaskakujące zważywszy, że w przemyśle włókienniczym pracowały głównie kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kieślowski - reżyser, który gardził fabułą

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 09:48
Gdyby Krzysztof Kieślowski nie został reżyserem, mógłby być majstrem, montażystą filmowym lub wychowawcą młodzieży na obozach wypoczynkowych. A pisze o tym Katarzyna Surmiak-Domańska w biografii "Kieślowski. Zbliżenie".
rozwiń zwiń