Edyta Stępczak: kobieta w Nepalu ma życie zaplanowane od A do Z

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:59
- W Nepalu kobiety doświadczają okrucieństw o których mało kto, oprócz mieszkańców tego kraju, wie. Moja książka to łamanie stereotypów. Walka z krajem-mitem, który dominuje w świadomości ludzi na świecie - mówiła autorka "Burka w Nepalu nazywa się sari", Edyta Stępczak.
Audio
  • Edyta Stępczak o książce "Burka w Nepalu ma na imię sari" (Faktofonia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: nonmisvegliate/Pixabay

Historie z Nepalem w tle opowiadają o wspinaczce lub podróżach. Dla polskich czytelników jest zupełnie nieznany od strony społecznej, a problemów w tym kraju jest wiele Edyta Stępczak

- Nepal w polskiej świadomości, to głównie Himalaje. Nie ma na rodzimym rynku wydawniczym książki, która opowiadałaby o nim od strony pozagórskiej, ze znacznie szerszej perspektywy. Chciałam, aby moja książka uzupełniła tę lukę - tłumaczyła.

- W tym kraju spędziłam prawie pięć lat, a wszystko zaczęło się od gór. Gdyby nie one, nie byłoby tej książki. Nepal mnie nie zawiódł. Odkryłam wszystko, czego się spodziewałam, ale także to, czego nie szukałam - mówiła na antenie Czwórki.

Wśród kobiet, których los jest z góry zaplanowany, silnie zakorzeniony jest mechanizm wyparcia. O swoim życiu opowiadały mi w trzeciej osobie. Nie identyfikują się z własną historią Edyta Stępczak

Edyta Stępczak opowiedziała w Czwórce o spotkaniach z mieszkankami tego kraju. Co odkryła? Jakie stereotypy z nim związane są nadal aktualnie, a o jakich w tym kraju się nie mówi? Jakie są społeczne konsekwencje błędnej interpretacji hinduizmu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Edyta Stępczak (autorka książki "Burka w Nepalu nazywa się sari") 

Data emisji: 17.09.2018

Godzina emisji: 19.16

ac/kd

Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autostopem do Chin. "Ani przez chwilę nie czułem, że zginę"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 10:16
Syberia, Mongolia, Laos, Tajlandia i Chiny - wszystkie te miejsca odwiedził Ludwik Papaj, pokonując 27 tysięcy kilometrów autostopem. Swoje doświadczenia opisał w książce "Kierunek Kitaj czyli autostopem do Chin i dalej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ilona Wiśniewska o Grenlandii: to spotkanie z dużą ilością ciszy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 13:18
Ilona Wiśniewska, mieszkająca na północy Norwegii reportażystka, jest autorką książek "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen"oraz "Hen. Na północy Norwegii" portretujących inne oblicze Norwegii. Kolejny w jej dorobku reportaż pt. "Lud" zabiera nas jeszcze dalej na północ. 
rozwiń zwiń