"Bitwa pod Gortatem". Opowieść o polskości na miarę Melchiora

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 11:30
"Bitwa pod Gortatem" doprowadziła ich do statuetki Serbrnego Melchiora 2018 na Gali Polskich Reportażystów. - Na co dzień zajmujemy się głównie filmem, ale jesteśmy też fanami amerykańskich podcastów, które prezentują zrealizowane z rozmachem dokumenty - opowiadają Maciej Hamela i Adam Bochiński.
Audio
  • Adam Bochiński i Maciej Hamela opowiadają o "Bitwie pod Gortatem" (Faktofonia/Czwórka)
  • Co działo się na Seminarium Reportażu i Dokumentu (Faktofonia/Czwórka)
Adam Bochiński, Maciej Hamela i Dominika Klimek
Adam Bochiński, Maciej Hamela i Dominika KlimekFoto: Czwórka/Monika Góral

Czytaj także
Mariusz Szczygieł PAP 1200x660.jpg
Mariusz Szczygieł: o swoich bohaterach starałem się pisać subtelnie

Reportaż niezależnych producentów został doceniony za pasjonującą opowieść o polskości. Inspiracją dla ich historii stał się oraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". - Wszystko zaczęło się od tego, że zaczęliśmy się zastanawiać, ile najsłynniejszy polski obraz byłby wart na wolnym rynku sztuki - opowiada Adam Bochiński. - W ten sposób, krok po kroku, powstawała nasza opowieść o polskich mitach narodowych - dodaje.

"Bitwa pod Gortatem" to nie tylko historia malarskiego arcydzieła, ale także ludzi z tym obrazem związanych. - Jest wśród nich m.in. Janina Panek - kobieta, która wyhaftowała "Bitwę pod Grunwaldem" w skali 1:1 - opowiadają reportażyści.


Czytaj także
zbigniew wodecki 1200 PAP.jpg
Człowiek-anegdota, dobry juror czy perfekcjonista? Życiorysy Zbyszka Wodeckiego

Co wspólnego z płótnem Matejki ma Marcin Gortat? Czym amerykańskie podcasty różnią się od polskich reportaży? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz relacji z Ogólnopolskiego Seminarium Reportażu i Dokumentu.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Adam Bochiński, Maciej Hamela (reportażyści)

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 16.15

kul/ac

Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety Fotonu. Zakład pracy zakodowany w DNA

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 10:40
- W historii nieistniejących już Zakładów Fotochemicznych "Foton" w Bydgoszczy zapisały się tysiące kobiet. Zainteresowało mnie nie tylko to, jak wyglądała ich praca w zakładzie, ale taże życie poza nim - opowiada Małgorzata Czyńska, współautorka książki "Kobiety Fotonu".  
rozwiń zwiń