Kobiety Fotonu. Zakład pracy zakodowany w DNA

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 10:40
- W historii nieistniejących już Zakładów Fotochemicznych "Foton" w Bydgoszczy zapisały się tysiące kobiet. Zainteresowało mnie nie tylko to, jak wyglądała ich praca w zakładzie, ale taże życie poza nim - opowiada Małgorzata Czyńska, współautorka książki "Kobiety Fotonu".  
Audio
  • O "Kobietach Fotonu" opowiada współautorka książki Małgorzata Czyńska (Faktofonia/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Vadim Ivanov/shutterstock.com

Opowiadamy o bydgoskim "Fotonie", ale tę historię możnaby przełożyć na tysiące innych zakładów w Polsce Małgorzata Czyńska

Chemiczki, laborantki, księgowe w "Fotonie" budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej. - Po wielu latach okazało się, że nasze bohaterki nadal przywiązane są do tego miejsca. Na spotkania przynosiły zdjęcia i pamiątki, a nawet prezenty, które otrzymywały z okazji Dnia Kobiet. Talerze z Włocławka, albo komplent szklanek, serwetki, książki kucharskie - wspomina gość Czwórki.Czytaj także
Mariusz Szczygieł PAP 1200x660.jpg
Mariusz Szczygieł: o swoich bohaterach starałem się pisać subtelnie

"Kobiety Fotonu" są wspólnym dziełem Małgorzaty Czyńskiej i fotografki oraz kuratorki Katarzyny Gembarowskiej. Jak wyglądały prace nad książką? Kto należał do "fotonowych" osobowości? Kim dla pracownic był Henryk Nowakowski? Ile małżeństw zaczęło się w ciemni?  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Małgorzata Czyńska (historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka, współautorka książki "Kobiety Fotonu")

Data emisji: 11.11.2018

Godzina emisji: 16.15

kul/bch

Czytaj także

Marcin Kącki: chcę wyrwać czytelnika z dobrego samopoczucia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
- Potrzeba napisania tej książki pojawiła się, kiedy zdałem sobie sprawę, że po Poznaniu chodzą pokiereszowane psychicznie dzieciaki, którymi nikt przez lata nie chciał się zająć - mówi Marcin Kącki, autor książki "Poznań. Miasto grzechu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Szelezińska: chciałam opisać Nepal takim, jaki jest

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 14:05
Autorka od ponad 10 lat związana z Azją, gdzie pracuje m.in. jako pilot wycieczek. Właśnie ukazał się jej książkowy debiut pt. "Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu". 
rozwiń zwiń