Gorzka opowieść o współczesnej Grecji w reportażu Dionisiosa Sturisa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 08:41
Reportaż "Grecja. Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa to gorzkawy przewodnik po Grecji. Autor zadaje pytania o kryzys w kraju swych przodków, ale też o własną, rodzinną historię.
Audio
  • Słodko-gorzka relacja z Grecją w książce "Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa (Faktofonia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

"Gorzkie pomarańcze" są przewodnikiem po współczesnej Grecji. Nie tylko po miejscach, ale również historii, kulturze, kryzysie, który nadal trwa Dionisios Sturis

Grecję znamy z zapierających dech w piersiach zdjęć wysepek, z życia starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów, jednocześnie wiedząc niewiele na temat współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Książka nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego to reportaż wychowanego w Polsce dziecka Polki i Greka. Autor szuka odpowiedzi na pytania o kryzys w kraju swoich przodków, własnej tożsamości i zrozumienia zawiłej historii swojej rodziny. 

Zacząłem jeździć do Grecji, żeby wyprostować z nią swoje relacje. Pomysł na książkę przyszedł później. Gdybym pominął wątek osobisty byłbym mniej wiarygodny Dionisios Sturis

- Nakład wyczerpał się bardzo szybko, a ja co jakiś czas dostawałem sygnały od czytelników, że tej książki brakuje. Mam wrażenie, że od czasu wydania książka się nie zestarzała i nie pojawiła się na rynku żadna inna, która opisywałaby współczesną Grecję w podobny sposób - mówił autor. - Reportaż w bardzo przystępny sposób wyjaśnia nam inny kraj i kulturę. Warto mieć ze sobą taki nietypowy przewodnik - dodawał.

Okładka książki "Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa Okładka książki "Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa

Dlaczego autor postanowił zostać jednym z bohaterów książki i opowiedzieć o współczesnej Grecji z własnej perspektywy? O czym pisze Dionisios Sturis? Jakie wątki chce poruszyć w kontynuacji "Gorzkich pomarańczy"? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

W drugiej części audycji mówiliśmy o najciekawszych komiksach non fiction ostatniego półrocza, opowiadała Olga Wróbel, autorka bloga Kurzojady.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Dionisios Sturis

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 16.07

ac/pj

Czytaj także

Dominika Buczak: bezkarnie stawiałam swoich bohaterów w centrum wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 16:06
- Tytułowy "Plac Konstytucji" to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie Warszawy. Powstał w latach 50. XX wieku i miał być przestrzenią, symbolizującą ustrój, który go stworzył. Monumentalizm tego miejsca przetrwał do dziś - mówiła autorka książki Dominika Buczak.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnus Morales: każdy z nas mógłby zostać uchodźcą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:00
- Dziennikarze opisujący migracje, skupiają się głównie na bólu i dokonują wtórnej wiktymizacji. Ja próbuję pokazać, że migranci mają też inne życie. Że tworzą, są malarzami, zajmują się fotografią - opowiada Agus Morales, autor książki "Nie jesteśmy uchodźcami. Życie w cieniu konfliktów zbrojnych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgaria. O tożsamości może też mówić sałatka szopska

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 16:05
Magdalena Genow mam mamę Polkę i tatę Bułgara, dwie ojczyzny w sobie od lat. O Bułgarii opowiada w swojej książce - to opowieści z dzieciństwa i książek. 
rozwiń zwiń