"Winyle są jak pocztówki z podróży". Czego słuchają dziennikarze Czwórki?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 06:23
- Starsza publiczność z pewnością ma w swoich zbiorach winyle sprzed lat, a młodsza chętnie sięga po takie perełki w sklepach. Słuchanie muzyki z winyli pozwala na wyjątkowy kontakt słuchacza z jej twórcą - tłumaczyli Kamil Jasieński i Kacper Ponichtera, dziennikarze Czwórki.  
DJ Bert i winyle, w tym The Best Of Wydaj Płytę z Będzie Głośno
DJ Bert i winyle, w tym "The Best Of Wydaj Płytę z Będzie Głośno!"Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

- Dla mojego pokolenia płyty winylowe są "cool", retro, są pamiątką z czasów naszych rodziców. My sięgaliśmy już po kasety, albo nawet płyty CD. Pojawił się jednak trend, że ludzie lubią sięgać po winylowe nośniki i muzykę, której nie znają. Dla mnie to swoiste muzyczne widokówki z podróży, nie tylko w czasie, ale i przestrzeni. Płyty kupuję na bazarkach, targach tam, dokąd się udaję - opowiadał Kacper Ponichtera. Jak tłumaczył, w swojej kolekcji ma m.in. białe kruki muzyki izraelskiej z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. 

12 cali na godzinę: SETY DIDŻEJSKIE W CZWÓRCE >>>

- Pojawiają się dziś dyskusje na temat wyższości winyla nad innymi nośnikami. To mówią ludzie, którzy od winyli zaczynali granie imprez. Potem mamy pokolenie DJ-ów, którzy "załapali się" na postęp muzyczny i oni sięgają po playery CD. Pojawiła się też już kolejna grupa osób, które chcą być takie "cool" i - grając - znów sięgają po czarne krążki - podkreślał Kacper Ponichtera, który na co dzień pracuje także jako promotor imprez i klubów muzycznych. - W polskich klubach jednak najczęściej nie ma warunków na to, by grać z winyli - mówił gość Berta.

Posłuchaj
55:09 2021_10_19 19_03_30_PR4_12_cali_na_godzine.mp3 Kamil Jasieński i Kacper Ponichtera opowiadają o swoich kolekcjach winyli i kondycji rynku płytowego w Polsce (12 cali na godzinę/Czwórka) 

sikorski winyl vinyl będzie głośno 1200.JPG
"The Best of Będzie Głośno!" - winylowy prezent na pięciolecie

Jak opowiadał Kamil Jasieński, w dobie cyfrowych nośników jakość nagrań winylowych schodzi na drugi plan, bo nie to jest najważniejsze. - Słucha się ich głównie ze względu na szacunek do twórców. To taki bardziej bezpośredni kontakt słuchacza z artystą. Przy płycie winylowej trzeba się skupić - mówił dziennikarz. Poza tym, jak tłumaczył gość Berta, płyty winylowe to "studnia bez dna", jeśli chodzi o odkrywanie niszowych artystów sprzed lat.

Zobacz więcej Koncerty Czwórki >>>

W jego przypadku tak było z jednym z krążków Jackiego Chana. - Przypadkowo kupiłem tę płytę i chciałem puścić ją w "Hejterskiej 4", a okazało się, że niektóre utwory są naprawdę dobre. Poza tym szperając w płytach na pchlich targach, znaleźć można nagrania, które nie są dostępne w sieci - podkreślał Kamil Jasieński. 

___ 

Kamil Jasieński i Kacper Ponichtera pojawili się w audycji Norberta "Berta" Borzyma i opowiedzieli o swoich winylowych kolekcjach w związku z wydaniem pierwszego Czwórkowego winyla - "The Best of Będzie Głośno!"To płyta wydana z okazji pięciolecia audycji "Będzie głośno". Znalazły się na nim utwory zwycięzców poprzednich edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", a także innych debiutantów.

***

Tytuł audycji: 12"/h

Gość: Kamil Jasieński, Kacper Ponichtera 

Data emisji: 26.10.2021

Godzina: 19.05

Gospodarzem audycji jest Norbert "Bert" Borzym.

kd

Czytaj także

Ferie w Czwórce. The Prodigy z "Music For The Jilted Generation" - muzyka, którą warto znać

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:05
Drugi studyjny album The Prodigy "Music For The Jilted Generation" ukazał się 1994 roku w Wielkiej Brytanii i zmienił oblicze światowej elektroniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie w Czwórce. Fatboy Slim i "You’ve Come a Long Way, Baby" - ten album trzeba znać

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 08:05
Norman Cook znany jako Fatboy Slim drugim solowym albumem "You’ve Come a Long Way, Baby" podbił światowe rynki. Szczęście sprzyjało temu artyście od początku kariery.
rozwiń zwiń