Ferie w Czwórce. The Prodigy z "Music For The Jilted Generation" - muzyka, którą warto znać

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 08:05
Drugi studyjny album The Prodigy "Music For The Jilted Generation" ukazał się 1994 roku w Wielkiej Brytanii i zmienił oblicze światowej elektroniki.
Wokalista The Prodigy Keith Flint podczas koncertu w Belgradzie
Wokalista The Prodigy Keith Flint podczas koncertu w BelgradzieFoto: Marko Zamrznuti tonovi/Shutterstock.com

de la soul 1200 pap.jpg
De La Soul - rozpoczęli trzecią generację hip-hopu

- Druga płyta The Prodigy ukazała się w lipcu 1994 roku i wyniosła ten zespół na szczyty popularności - opowiadał Norbert Bert Borzym. Jak podkreślał, to były "wyjątkowe i trudne czasy", szczególny moment dla brytyjskiej sceny rave'owej. - Przez Wyspy przetoczyły się masowe protesty młodych Brytyjczyków przeciwnych nowemu prawu, które miało surowo karać za organizowanie imprez rave'owych - wspominał. Podobno miała to być główna motywacja muzyków The Prodigy. - Lider zespołu i główny kompozytor Liam Howlett po latach wspominał w wywiadach, że w tym czasie był już zmęczony i chciał zakończyć karierę, ale działania rządu wpłynęły na zmianę jego decyzji. Poprzez muzykę postanowił wyrazić swoje emocje - mówił Bert.

Posłuchaj
04:23 Czwórka/Pierwsze słyszę Prodigy 13.01.2021.mp3 Norbert Borzym opowiada o krążku "Music for the Jilted Generation" The Prodigy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

pap pharell williams 1200.jpg
Cykl na ferie. Muzyka inspiruje - Pharrell Williams

Pierwszy singiel z niewydanego jeszcze krążka nosił tytuł "One Love". The Prodigy chcieli przetestować to nagranie, i okazało się, że będzie to wielki undergroundowy przebój. Jednak jednym z największych hitów stał się numer "No Good (Start the Dance)". - Duże wydarzenie robi wideoklip do tego numeru - mówił Bert. - A sam numer trafił na szczyty list singlowej sprzedaży. 

 Źr. The Prodigy|The Prodigy - No Good (Strt The Dance) - Official Video

Posłuchaj także:

Liam Howlett uwielbiał grunge i to doskonale słychać na nagraniach "Music For The Jilted Generation". W utworze "Voodoo People" wykorzystano sample z numerów Nirvany, na płycie usłyszymy także zapożyczenia od The Dust Brothers, czyli późniejsze The Chemical Brothers. - Bez wątpienia ten krążek The Prodigy to najlepszy album zespołu, oddaje też ducha tamtej muzycznej epoki. To także płyta, która miała ogromny wpływ na ówczesną scenę klubową - tłumaczył Norbert Borzym.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Norbert "Bert" Borzym

Data emisji: 13.01.2021

Godz. emisji: 08.17

kd

Czytaj także

Up To Date Festival 2019. Czwórka w Białymstoku!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:14
Już po raz dziesiąty w Białymstoku odbył się Up To Date Festival. W program wydarzenia wpisała się organizowana przez naszą stację Czwarta Scena Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferie w Czwórce. Massive Attack z "Blue Lines" - to prekursorzy trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Pierwsze pomysły na nagrania tej grupy powstały już w latach 80. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero w 1990 nastąpił przełom, muzycy spotkali się w studiu i rok później powstał "Blue Lines", czyli album, który rozpoczął erę trip-hopu. 
rozwiń zwiń