100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
Audio
  • Jak powstał aeroskop, czyli "kamera śmierci" - wynalazek Kazimierza Prószyńskiego (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap

"Byłem wraz z bratem twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, Kazimierz Prószyński znacznie nas wyprzedził" - pisał o pracy nad filmem August Lumière. Jak opowiadał Jerzy Jasiuk - były dyrektor Muzeum Techniki, Prószyński od wczesnej młodości wykazywał uzdolnienia techniczne i konstruktorskie. - Prace nad własną konstrukcją aparatu, który byłby zarówno kamerą jak i projektorem zaczął, mając lat 19 - mówił ekspert. Tak powstał aeroskop, jedna z pierwszych na świecie przenośnych, ważących kilka kilogramów kamer. - Wówczas "tradycyjne" kamery były stacjonarne: ogromne i ciężkie, więc przenoszenie ich było uciążliwe - mówił Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. - Kamera Prószyńskiego działała dzięki sprężonemu powietrzu, dlatego każdorazowo należało mieć przy sobie specjalną pompkę.

Na czym dokładnie polegało działanie aeroskopu? Dlaczego pierwszy raz sprzęt zaprezentowano w Paryżu i dlaczego w czasie wojny określono go mianem "kamery śmierci"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 24.01.2018

Godzina emisji: 12.44

kd

Czytaj także

Auto z napędem rakietowym? "To skończyło się śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:36
Marzył, by podróż z Berlina do Nowego Jorku trwała pół godziny. Max Valier, austriacki inżynier, który nie bał się ryzyka, za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Bullock i śmiertelna rewolucja w poligrafii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:42
- William Bullock to był człowiek, który zrewolucjonizował przemysł poligraficzny. Wynalazł zupełnie nową drukarkę, która drukowała dwustronnie - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Ona też odebrała mu życie - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
rozwiń zwiń