X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
Audio
  • Jak powstał aeroskop, czyli "kamera śmierci" - wynalazek Kazimierza Prószyńskiego (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap

"Byłem wraz z bratem twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, Kazimierz Prószyński znacznie nas wyprzedził" - pisał o pracy nad filmem August Lumière. Jak opowiadał Jerzy Jasiuk - były dyrektor Muzeum Techniki, Prószyński od wczesnej młodości wykazywał uzdolnienia techniczne i konstruktorskie. - Prace nad własną konstrukcją aparatu, który byłby zarówno kamerą jak i projektorem zaczął, mając lat 19 - mówił ekspert. Tak powstał aeroskop, jedna z pierwszych na świecie przenośnych, ważących kilka kilogramów kamer. - Wówczas "tradycyjne" kamery były stacjonarne: ogromne i ciężkie, więc przenoszenie ich było uciążliwe - mówił Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego. - Kamera Prószyńskiego działała dzięki sprężonemu powietrzu, dlatego każdorazowo należało mieć przy sobie specjalną pompkę.

Na czym dokładnie polegało działanie aeroskopu? Dlaczego pierwszy raz sprzęt zaprezentowano w Paryżu i dlaczego w czasie wojny określono go mianem "kamery śmierci"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Justyny Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 24.01.2018

Godzina emisji: 12.44

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Auto z napędem rakietowym? "To skończyło się śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 13:36
Marzył, by podróż z Berlina do Nowego Jorku trwała pół godziny. Max Valier, austriacki inżynier, który nie bał się ryzyka, za swoją odwagę zapłacił najwyższą cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Bullock i śmiertelna rewolucja w poligrafii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:42
- William Bullock to był człowiek, który zrewolucjonizował przemysł poligraficzny. Wynalazł zupełnie nową drukarkę, która drukowała dwustronnie - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Ona też odebrała mu życie - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - "fotorewolwer" Karola Brandla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 14:01
Fotogrewolwer był mniejszy od ówczesnych, XIX-wiecznych aparatów fotograficznych, robił zdjęcia szybciej. Za ojca tego wynalazku uznać można fotografa i reportera Karola Brandla.
rozwiń zwiń