100 wynalazków na stulecie. Ojciec elektroniki był Polakiem!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 14:30
Nie miał matury, nie skończył studiów, a jest najczęściej cytowanym polskim uczonym we współczesnym świecie techniki. - W Dolinie Krzemowej nazwisko Jana Czochralskiego jest wymieniane tuż obok Thomasa Edisona i Alberta Einsteina - mówią eksperci.
Audio
  • Co Jan Czochralski ma wspólnego ze smartfonem, laptopem i odtwarzaczem DVD? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Golubovy

dr Andrzej Królikowski 90 proc. półprzewodników, które są sercem układów elektronicznych, otrzymuje się metodą Czochralskiego

Polski chemik i metaloznawca jest wynalazcą powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu. - Wiąże się z tym pewna anegdota. Któregoś dnia, po ciężkiej pracy, zmęczony Czochralski pisał raport ze swoich badań. Przez pomyłkę pióro ze stalówką zamiast w kałamarzu zanurzył w tyglu, gdzie była stopiona cyna. Ze zdumieniem odkrył, że na końcu stalówki wisi długi włos metaliczny. Twórcy barwnych historii doszli do wniosku, że natychmiast zrobił analizę strukturalną i stwierdził, że jest to monokryształ - opowiada dr Andrzej Królikowski z Politechniki Warszawskiej.

Na czym polega metoda Czochralskiego? Jak działał metalograf? Co polski naukowiec miał wspólnego z powstaniem tranzystora? O tym m.in. w materiale Marty Hoppe

Czytaj także
telewizor 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 21.02.2018

Godzina emisji: 12.35

kul/kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Supernowoczesny K202

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 10:00
Komputer K202 został okrzyknięty polskim cudem techniki na skalę światową. Stworzony w 1970 roku był wielkości dzisiejszego PC-ta, a szybkością przewyższał urządzenia skonstruowane dekadę później.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Nafta, która powstała... na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:37
Młody chemik i farmaceuta Ignacy Łukasiewicz, spacerując po okolicznych bagnach, poszukiwał substancji, z których mógłby wyekstrahować leki. Po licznych eksperymentach pozyskał jednak… naftę.
rozwiń zwiń