100 wynalazków na stulecie. Od szermierki do gry w ringo

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 10:00
Pomysłodawcą gry w ringo był Włodzimierz Strzyżewski, znany polski szermierz i dziennikarz. A wymyślił ją na potrzeby własnych treningów szermierczych. 
Audio
  • O grze w ringo opowiada Paulina Wangryn, zawodniczka ringo UKS Mogielnica (Stacja Nauka/Czwórka)
Anna Wangryn podczas gry w ringo
Anna Wangryn podczas gry w ringoFoto: źr., www.instagram.com/czwórka

W przyszłym roku, 2019, gra w ringo będzie obchodziła 60. urodziny. - Jej nazwa miała być prosta, żeby się kojarzyła wszystkim na świecie. Od angielskiego "ring" czyli "koło" powstało ringo - opowiada Paulina Wangryn, zawodniczka ringo UKS Mogielnica. - Kółko chwytamy całą ręką, pewnie, jak drążek czy drabinkę. Zamachniemy się i prosty wyrzut z lekkim podkręceniem, by nadać prędkości - zdradza szczegóły gry zawodniczka. - Naszym zadaniem jest tak rzucić, żeby przeciwnik nie złapał tego kółka na swoim boisku, które przypomina wymiarami boisko do siatkówki - dodaje. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Zasady gry są proste, gra się do 15 punktów. Są specjalne style rzutów, a także zasady mówiące o tym, które rzuty są dyskwalifikowane. Co łączy ringo z szermierką? Gdzie można grać w tę grę? Czy jest ona dziś popularna na świecie? O tym m.in. w nagraniu z cyklu "100 na 100". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 12.46

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Grafen - niewidoczna siła atomu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 18:19
- Jego struktura jest tak silna, że można z niego zrobić niewidoczny hamak i położyć się na nim między drzewami - mówił Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń