100 wynalazków. Ropa naftowa - wynalazek Ignacego Łukasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:55
- Przemysł naftowy narodził się w Polsce i tak naprawdę stąd był eksportowany na cały świat - mówi Anna Miedlarek-Kropidłowska z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Audio
  • Jak Ignacy Łukasiewicz wynalazł ropę naftową i zbił na niej fortunę? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Państwa OPEC+, zgodnie z umową zawartą w grudniu 2018 r. planują zmniejszenie dostaw ropy w I połowie tego roku.
Państwa OPEC+, zgodnie z umową zawartą w grudniu 2018 r. planują zmniejszenie dostaw ropy w I połowie tego roku.Foto: Hiroshi Teshigawara/Shutterstock.com

lampka naftowa nafta las zima 1200.jpg
Nafta, która powstała na bagnach

- Z samą ropą naftową ludzie spotkali się już wiele set lat temu. Ludzie wydobywali ją jako "smarowidło" i używali do różnych celów, m.in. balsamowania ciał. To Łukasiewicz odkrył inne jej zastosowania - mówiła ekspertka w rozmowie z Czwórką. Pracując w lwowskiej aptece "Pod złotą gwiazdą" prowadził badania i stworzył pierwszą lampę naftową. - Opracował genialną technologię rafinacji ropy naftowej, dzięki czemu mamy naftę, która łatwo się pali, czy benzynę, która wybucha, ropę do diesli, czy mazut, asfalt. Nagle okazało się, że z ropy można stworzyć wiele potrzebnych substancji - mówił Andrzej Krajewski, autor książki "Krew cywilizacji. Biografia Ropy naftowej".

Pierwsza kopalnia ropy naftowej w Polsce i na świecie powstała w roku 1854 w Bóbrce w powiecie Krosno. Łukasiewicz założył też pierwszą rafinerię nafty pod Jasłem, i wówczas stał się prawdziwym potentatem. Jak przebiegały jego badania i w jaki sposób rozwijał swoją działalność? O tym w nagraniu materiału Czwórki.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub JamrozekAnna Hardej

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 14.40

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie: Jan Józef Baranowski - z angielskiego na nasze

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:53
Udoskonalony kasownik, semafor, gazomierz - to przedmioty, które zostały wynalezione przez jednego człowieka, polskiego naukowca Jana Józefa Baranowskiego. Mało kto wie, że był także twórcą pierwsze słownika polsko-angielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Maszyna XYZ

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 18:47
- XYZ to pierwsza polska maszyna cyfrowa, czyli protoplasta komputera – mówi Marek Hołyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obturator. "Koniczynka", która zmieniła oblicze kina

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 16:44
- Głównym problemem pierwszych filmów było to, że mogły być bardzo krótkie. Obraz był niedoskonały. Zmienił to Polak, Kazimierz Prószyński - mówiła Monika Aksamit-Koperska. 
rozwiń zwiń