100 wynalazków na stulecie. Grafen - niewidoczna siła atomu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 18:19
- Jego struktura jest tak silna, że można z niego zrobić niewidoczny hamak i położyć się na nim między drzewami - mówił Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.  
Audio
  • Jak Polacy wyprodukowali grafen? (Stacja Nauka/Czwórka)
Model struktury grafenu
Model struktury grafenuFoto: Shutterstock/Rost9

ropa naftowa 1200.jpg
Ropa naftowa. Przemysł rodem z Podkarpacia

Materiał został wyizolowany w 2004 roku przez naukowców z Manchesteru. Polacy wyprodukowali go inaczej, dzieki czemu mamy mnóstwo innych zastosowań grafenu. - Możemy uzyskiwać dziś materiały o różnych własciwościach, używane m.in. do tranzystorów, czy też w biomedyce - tłumaczyła Joanna Jagiełło z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, Zakładu Syntezy Chemicznej i Grafenu Płatkowego. Jak mówiła, struktura grafenu przypomina plaster miodu. - Grafen to materiał dwuwymiarowy zbudowany wyłącznie z atomów węgla. Możemy w nim wyróżnić długość i szerokość, ale nie ma w nim grubości. Jest tak płaski, jak atom węgla.

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

- Grafen istniał w przyrodzie od zawsze i tak naprawdę każdy może go sobie wyprodukować. Wystarczy wziąć ołówek i namalować cokolwiek na kartce. W graficie będzie domieszka grafenu - mówi dr inż. Włodzimierz Strupiński, twórca polskiej metody otrzymywania grafenu.

Do czego wykorzystuje się grafen? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Marty Hoppe.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Kasownik udoskonalił polski wynalazca

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 13:37
Kasowniki zostały wymyślone mniej więcej w połowie XIX wieku przez Francuzów. Co wiąże je z historią polskiej technologii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Pierwszy spawany most powstał w Maurzycach

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:00
Pierwszy spawany most stoi w Polsce od stu lat. Łączy dwa brzegi rzeki Słudwia, która przepływa przez województwo łódzkie. Choć dziś funkcjonuje jako atrakcja turystyczna, w szczególny sposób zapisał się w historii inżynierii mostowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Jan Szczepanik i kolory zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 14:01
Nic dziwnego, że Jana Szczepanika nazywają genialnym samoukiem z Tarnowa. To jemu zawdzięczamy kolorową telewizję, kamizelki kuloodporne, zdjęcia barwne, a być może nawet sukces firmy Kodak.
rozwiń zwiń