Człowiek-komputer-muzyka. Zaprasza Jerzy Przeździecki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 09:10
W kolejnej odsłonie "Wieczoru Rezydentów" muzycznymi odkryciami i refleksjami podzieli się Jerzy Przeździecki.
Jurek Przeździecki
Jurek PrzeździeckiFoto: Eliza Krakówka

Jaki dźwięk wydał z siebie pierwszym muzyczny komputer? Jaki jest stosunek człowieka do maszyny? Kiedy komputery narzucają kompozytorom własny styl? W najbliższej audycji zapraszam Was w świat muzyki komputerowej - zapowiada Jerzy Przeździecki. - Nie zabraknie też wyselekcjonowanej dla Was muzyki elektronicznej - dodaje.

Jurek Przeździecki to jeden z najciekawszych nadwiślańskich twórców szeroko pojętego techno, doceniony także przez świat zachodni. Prywatnie jest miłośnikiem syntezy modularnej, zawsze twórczo niespokojny i kierowany potrzebą dalszego rozwoju. Warszawski producent elektroniki swoją przygodę rozpoczął w 1983 roku. Od tego czasu jego pasja owocowała wieloma płytami (Cocoon, Recognition, Boshke, Requiem) i koncertami na całym świecie.

Jurek Przeździecki studiował  kompozycję, fortepian i teorię muzyki współczesnej. Już w wieku 10 lat fascynowała go muzyka klasyków - Bacha, Beethovena i Chopina - a gdy studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zetknął się z muzyką elektroniczną. Front 242, Psychic TV, Throbbing Gristle, SPK i Coilna na zawsze zmieniły jego podejście do sztuki komponowania dźwięków.

Ostatnio artysta nawiązał współpracę z labelem TRIP, założonym przez jedną z największych gwiazd gatunku - Ninę Kraviz. 18 lutego utwór Jurka Przeździeckiego (pod aliasem Jurek Przezdziecki aka Praecox) trafił na specjalną kompilację labelu TRIP. Obecnie współpraca przewiduje jeszcze jeden numer, który wydany zostanie pod szyldem wytwórni Kraviz - wytwórni, którą polski artysta bardzo docenia za jej "eklektyczność".

***

Na "Wieczór Rezydentów" - w poniedziałek (10.10), o godz. 19.05 - zaprasza Jurek Przeździecki.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzyka elektroniczna
Czytaj także

Yans o krążku "Atlas": ścieżka dźwiękowa przez kwaśno rozmyte miasto

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:40
Post-rock na house’owym bicie i w klubowym aranżu - tak brzmi pierwszy album trójmiejskiej formacji Yans. Płyta "Atlas" ukazała się przed wakacjami i sprawi dużo radości fanom Tycho i Bonobo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lansberi za deckami Czwórki. Co zagrał? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 20:00
We wtorek Czwórka udostępnia DJ-om swoją antenę i prezentuje sety przygotowane przez przedstawicieli polskiej sceny klubowej. Tym razem zagrał dla Was DJ Lansberi.
rozwiń zwiń