Japońskie RPG - co je odróżnia od klasyków z zachodu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 14:00
Kiedy mówimy RPG większość graczy myśli o klasykach pokroju Baldurs Gate albo Diablo. Oczywiście Diablo to hack n slash z elementami RPG ale tutaj także pojawia się Fallout, Morrowind lub Skyrim. Kiedy jednak usłyszymy magiczne jRPG każdy ma przed oczami Dark Souls, Final Fantasy lub Persone. Czym jest japońskie RPG oraz co je odróżnia od klasyków z zachodu. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

PIerwsze gry JRPG pojawiły się w latach 80. Na początku były papierowe RPGi zarówno w USA, jak i w Japonii, z czasem, gdy technloklogia zaczęła na to pozwalać ludzie zaczęli tworzyć gry RPG w wersji cyfrowej.

- Klasyczna wersja RPG szły bardziej w stronę realizmu, japońska szkoła chciała ułatwić wejście. Czyli mieliśmy bohatera, który był wcześniej stworzony, mieliśmy statystyki, które się rozwijały z poziomami i wszelki sprzęt, który możemy na siebie włożyć - opowiada Bartek Bart Jakubczyk. - Plusem było to, że ludzie nie musieli uczyć się całego systemu i czytać podręcznika, żeby grać. Co jest istone gra prowadziła nas za rękę i samo wejście było proste.


Posłuchaj
23:56 Czwórka/Strefa gamingu - różnice RPG 25.07..2021_07_25-12-07-20.mp3 Bartek "Bart" Jakubczyk opowiada o różnicach pomiędzy RPG japońskim i klasycznym ( Strefa gamingu/Czwórka)

 

Z biegiem czasu pojawiały się bardziej zaawansowane mechaniki, które gry również tłumaczyły. Jednak wejście było gotowe. - Podstawowa różnica pomiędzy klasyczną a japońską wersją RPG polegała na tym, że w japońskiej szkole mamy gotową postać, historię i dużo bogatszą narrację - tłumaczy gość audycji. - Można więc było od razu wejść w grę i cieszyć się nią.

Kolejnym elementem, który bardzo mocno rozgranicza świat japońskich RPG i klasyków jest estetyka. - Klasyczne RPG idą bardziej w stronę realizmu jeżeli chodzi o grafikę, natomiast w japońskiej szkole idziemy bardziej w stronę anime - wyjaśnia Bartek "Bart" Jakubczyk. - oczywiście z biegiem lat technologia idzie do przodu i japońska szkoła również idzie w stronę realizmu, natomiast charakterystyczny styl pozostaje. Obecnie mówiąc JRPG nie mamy tylko na myśli gry z Japonii, ale ten konkretny styl i mechanikę w którym robi się RPG. Więc mamy RPG z innych krajów.


praca pomoc para komputer 1200.jpg
Sklonowane drzewa i stół jako klapa w podłodze - tajemnice twórców gier

Czytaj także:

Kolejną różnica dotyczy mechaniki. - Wcześniej w japońskich grach, gdy awatar naszego bohatera chodził po lochach, to mógł w każdym momencie trafić na losową walkę - opowiada gość Czwórki. - My tych przeciwników nie widzieliśmy i byliśmy przenoszeni na arenę na której walka się rozgrywała. Z czasem mogliśmy zobaczyć przeciwników na mapie i mogliśmy próbować ich unikać. W szkole japońskiej bohater też był bardziej utorowany, w klasycznych RPG sami możemy go rozwijać.

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Gość: Bartek "Bart" Jakubczyk 

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 12.05

aw

Czytaj także

Gry "zabite" przez czas, deweloperów i... samych graczy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 17:15
Gry, które początkowo były prawdziwymi hitami z czasem zostały uśmiercone m.in. samych graczy, którym serie po prostu się nudziły, albo przez chciwość deweloperów oraz błędne decyzje podczas procesu tworzenia kontynuacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberpunk 2077. Gra wciąż nieobecna w PlayStation Store

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 15:00
Od premiery "Cyberpunka 2077" minęło już ponad pół roku. Mimo ciężkiej pracy deweloperów nad poprawieniem stanu technicznego gry oraz wydaniu licznych aktualizacji tytuł wciąż daleki jest od zapowiadanego ideału.
rozwiń zwiń