"1989 Underground z rubieży" - historia pisana muzyką

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:19
W programie zaprosiliśmy na muzyczną podróż w czasie, kiedy to w Polsce po raz pierwszy od II wojny światowej odbyły się wolne wybory. Dziennikarz muzyczny Czwórki Mirosław "Maken" Dzięciołowski spojrzał na wydarzenia z czerwca 1989 roku ze swojej perspektywy ówczesnego pracownika MDK Zgorzelec. 
Audio
  • Maken wraz z gośćmi wspomina wydarzenia czerwcowe 1989 (Underground z rubieży/Czwórka)
False Prophets na scenie, Zgorzelec 28.05.1989
False Prophets na scenie, Zgorzelec 28.05.1989Foto: Archiwum prywatne Makena

Koncerty, pikniki przedwyborcze i spojrzenie podziemnej sceny muzycznej na czerwcowe wybory - co działo się w tamtym okresie? - Miałem wówczas 21 lat i w czerwcu 1989 roku pracowałem w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgorzelcu jako organizator koncertów młodzieżowych - wspominał autor audycji. - Robiłem dobre wibracje, ale Polska, 1989 rok, to było zupełnie inne miejsce niż teraz - wspominał Maken.

W programie rozmawialiśmy z Arkiem Marczyńskim, promotorem, właścicielem wytwórni Antena Krzyku, organizatorem trasy grupy False Prophets, która zagrała w 1989 roku w Zgorzelcu. - To była grupa zupełnie różnych ludzi. Zespól ze sceny powiedział otwarcie, że oni nie grają dla politycznego pikniku, tylko dla ludzi, którzy przyszli ich posłuchać. To nie bardzo spodobało się oficjelom, ale bardzo spodobało się publiczności - wspominał.

Maken w Czwórce Maken w Czwórce

Drugim gościem był Sebastian "Hipek" Stępień. - W owym czasie wszyscy mieliśmy nadzieję, że być może dzięki czerwcowym wydarzeniom coś się zmieni. Ale wiedzieliśmy, że nawet jeśli tak będzie, to wcale mogą nie być wielkie zmiany, byliśmy więc ostrożni - mówił rozmówca Makena, ówczesny wokalista grupy Bush Doctor, formacji, która zagrała koncert w MDK Zgorzelec 3.06.1989 roku, a prywatnie przyjaciel gospodarza audycji.

Wysłuchaliśmy też m.in. nagrań z 1989 m.in. False Prophets, rejestrowanych niedługo przed ówczesnymi wyborami. To nagrania niepublikowane wcześniej, zgrywane ze starych taśm i nie wydane w żadnym powszechnym obiegu. Wyjątkowe perły - w nagraniu audycji specjalnej. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: "1989 Underground z rubieży"

Goście: Arkadiusz Marczyński, Sebastian "Hipek" Stępień

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 19.05

kd/ac

Czytaj także

Alborosie. "Twoja muzyka definiuje to, kim jesteś"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 13:00
Mija okrągłe 25 lat, odkąd Alborosie funkcjonuje na światowych scenach. - Można mnie zniszczyć bardzo łatwo, bo jestem wrażliwy. Można mnie zabić, złamać. Ale jest jedna rzecz, której nie jesteś w stanie mi zabrać. To moja miłość do muzyki - mówił w rozmowie z Makenem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cho na bibe". Grupa Chonabibe powraca z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 22:00
- To z pewnością najbardziej dynamiczna i roztańczona płyta w naszym dorobku, co nie oznacza, że jest też najbardziej "lekka" - mówił Jahdeck Hubert Pyrgies.
rozwiń zwiń