Sałatka COBB - przepis na to danie znajdziesz w jego nazwie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 11:15
Amerykanie lubią ułatwiać sobie życie. Jednym z dowodów jest sałatka z Hollywood. Wystarczy, że zapamięta się zwrot "eat COBB" i przepis na to danie zostaje w głowie na zawsze. 
Zapamiętując hasło eat Cobb zapamiętujemy całą listę składników sałatki.
Zapamiętując hasło "eat Cobb" zapamiętujemy całą listę składników sałatki. Foto: shutterstock/artem evdokimov

COBB - kultowa sałatka

Nie zawsze, marząc o kuchni amerykańskiej, musimy sięgać po fast foody i smażone mięso. Dania Stanów Zjednoczonych to też sałatki. Wśród nich klasykiem jest sałatka COBB, która składa się z czterech rodzajów sałat, z jajek, awokado, pomidorów, kurczaka, cebuli, bekonu i niebieskiego sera. To doskonała propozycja na lunch, przekąskę, a nawet samodzielne danie obiadowe. - W Stanach Zjednoczonych to klasyk, na Starym Kontynencie wiadomo o niej niewiele. Sama się o tym przekonałam, szukając w sieci przepisu - opowiada blogerka kulinarna Gosia Kijowska. - Jeśli chodzi o sposób przyrządzania to jest to danie, które może zrobić każdy. Zaczynamy od wytopienia boczku i opieczenia piersi z kurczaka. Nie przesadzam z przyprawami, pamiętam też o właściwiej temperaturze, żeby "gorące" składniki sałatki "nie sparzyły" pozostałych.   

Jedzeniowy recycling na miarę sałatki jarzynowej

Genezy tego dania możemy szukać w historii lat 30. XX wieku, w hollywoodzkiej restauracji The Brown Derby. Jedna z wersji mówi, że właściciel lokalu Robert Cobb pewnego dnia przyszedł do restauracji bardzo głodny i wyjął z lodówki to, co w niej znalazł. W drugiej - za autora sałatki COBB uznaje się ówczesnego szefa kuchni The Brown Derby, który wymyśloną przez siebie sałatkę nazwał na cześć właściciela. - W obu wersjach podaje się, że sałatka powstała z resztek, więc zalicza się do jedzeniowego recyclingu. Pod tym względem jej polskim odpowiednikiem może być sałatka jarzynowa - śmieje się rozmówczyni Mateusza Kulika. - Dotarłam też do informacji, że to danie zostało specjalnie przygotowane dla hollywoodzkiego showmana Sida Graumana, który był po zabiegu stomatologicznym i miał problemy z gryzieniem. To tłumaczy, dlaczego składniki sałatki są drobno siekane.  

Sprawdź także:

Talerz obfitości - ile ma kalorii?

Sałatka Cobb podawana jest w różnych formach. Składniki mogą leżeć koło siebie na półmisku, a w oddzielnym dzbanuszku dostajemy sos, albo mogą być wymieszane jeszcze w kuchni. A co sprawia, że przepis na sałatkę jest tak łatwy do zapamiętania? Otóż każda litera wyrażenia "eat COBB" odpowiada poszczególnym składnikom dania: E - Egg, A - Avocado, T - Tomato, C - Chicken, O - Onion, B - Bacon, B - Blue Cheese. - To są zdrowe produkty, ale ich obfitość w tej sałatce sprawia, że wcale nie jest ona taka lekkostrawna - dodaje blogerka.    

Posłuchaj
13:31 CZWÓRKA Nie na zarty - salatka 02.12.2022.mp3 Sałatka COBB - skąd się wizieła i jak ja przygotować? (Nie na-żarty/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Gosia Kijowska (autorka bloga Dayli Cooking)

Data emisji: 03.12.2022 

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Croque monsieur - francuskie "niebo w gębie"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 11:00
Croque monsieur i croque madame to klasyka kuchni francuskiej. Jaką tajemnicę kryje kanapka z szynką, serem, sosem beszamelowym i jakiem sadzonym? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z górnej półki na każdy stół. Historia masła orzechowego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 12:20
Masło orzechowe przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie cieszy się ogromną popularnością. To produkt "wielofunkcyjny". Można je dodać do naleśników, kanapek, a nawet jagnięciny, albo wyprodukować z niego… sztuczne diamenty. 
rozwiń zwiń