Agata Wojda poleca gęsinę. Jak ją przyrządzić?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 18:00
Autorzy przewodnika kulinarnego Gault&Millau uznali ją za najlepszą szefową kuchni w Polsce. Nam Agata Wojda zdradza przepis na gęś konfitowaną. 
Audio
  • Przepis na gęś od Agaty Wojdy (Nie na-żarty/Czwórka)
Gęś konfidowana z gruszką i żurawiną
Gęś konfidowana z gruszką i żurawinąFoto: food.kiro/Shutterstock.com

Konfitowanie to dawna metoda przygotowywania i przechowywania mięsa w tłuszczu, stosowana po dziś dzień w kuchni francuskiej. Gęś przygotowana tą metodą jest niezwykle soczysta, krucha i delikatna.

Gęś konfitowana według Agaty Wojdy

udka z gęsi

gęsie sadło/ewentualnie smalec

całe główki czosnku

świeży rozmaryn

gruby pieprz i sól


Gęś wg Agaty Wojdy 

Na początek trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo gęś musimy zasolić, obłożyć czosnkiem, dodać rozmarynu. Zostawić ją na cały dzień, żeby wciągnęła sól. Dopiero następnego dnia gotujemy ją w tłuszczu.

Wkładamy ją do garnka na niewielki ogień. Gęś musi być całkowicie pokryta tłuszczem. Takie gotowanie wymaga cierpliwości. Można ją także upiec w piekarniku w temperaturze 140 stopni. Na to też potrzeba czasu. Mogą być 3, 4 godziny albo nawet dłużej. 

Oznaką tego, że gęś jest gotowa, jest uniesienie się do góry takiej charakterystycznej, wystającej kości strzałkowej. Wtedy trzeba sprawdzić, czy gęś jest miękka. Po upieczeniu zostawiamy ją w tym tłuszczu na kolejną noc w lodówce.

Dopiero następnego dnia, delikatnie wyjmujemy gęś, oczyszczamy ją z nadmiaru tłuszczu i podgrzewamy na patelni lub w piekarniku. Podajemy w towarzystwie pure z grochu.

W audycji - w ramach "Kulinarnego ABC" - podaliśmy także przepis na masło orzechowe >>>


Agata Wojda Agata Wojda

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Agata Wojda (szef kuchni)

Data emisji: 16.11.2019 

Godzina emisji: 17.16

kul

Czytaj także

Inessa Kim poleca placki z kimchi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:30
Kuchnia koreańska jest jedną z najzdrowszych na świecie. I jedną z najprostszych. Potrawy można przygotować samemu we własnym domu.
rozwiń zwiń