Susza trwa. Polska zamienia się w step?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 18:34
Intensywne deszcze, które w ostatnich dniach dotknęły większość terenów Polski mogą sprawiać złudne wrażenie, że problem suszy został zażegnany. Jak przekonują naukowcy - nic bardziej mylnego.
Widok na Wisłę, niski poziom wódzdjęcie ilustracyjne.
Widok na Wisłę, niski poziom wód/zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Qfiat

Susza.jpg
Rekordowa susza - czy zabraknie nam wody?

- Susza to problem dotyczący ochrony środowiska, ale też sprawa, która będzie miała przełożenie na sytuację w sferze ekonomicznej czy społecznej - tłumaczy dr Maciej Lenartowicz, ekspert Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
05:15 CZWORKA (PCM) 21 lipiec 2020 14_47_58.mp3 Skąd się bierze susza w Polsce i jak jej przeciwdziałać? (Ratujemy świat/Czwórka) 

pole rolnictwo uprawa wieś 1200.jpg
Farma w mieście - jak to się robi?

Jak tłumaczył, w hydrologii występują "dwa zjawiska ekstremalne", czyli powodzie i susze. - O ile powodzie są nagłe, błyskawiczne, pojawiają się znienacka i nierzadko nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć, o tyle susze zaczynają się bardzo powoli i trwają długo - mówił ekspert. - Po prostu zasoby wody na danym terenie zaczynają się niepostrzeżenie kurczyć. Często tego nie dostrzegamy, bo to nie musi być woda pitna. Gdy zdajemy sobie sprawę, że problem istnieje, oznacza to, że proces trwał już miesiące czy lata. Naprawa tych szkód trwa z reguły znacznie dłużej, niż likwidacja skutków powodzi.  

Czytaj także: 

Jak podkreślał ekspert, problem suszy w Polsce trwa przynajmniej od pięciu lat. Dlatego na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęto akcję #uważniNaSuszę. - Od 2015 roku mamy problem z zasilaniem głębszych wód. Krótkotrwałe deszcze nie rozwiązują tego problemu, susza wciąż się nie cofnęła - mówił. Jak tłumaczył, wystarczy, by pojawił się dłuższy czas bez opadów, problem suszy natychmiast powróci. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, Polsce grozi pustynnienie.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 21.07.2020

Godzina emisji: 14.35

kd

Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? Jagna Niedzielska: potrzebny jest plan

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 22:10
Jagna Niedzielska ekoaktywistka i kucharka wychowała się w domu, w którym nie marnowało się żywności. Zakupy zawsze były starannie zaplanowane, a odpadki organiczne trafiały na kompost. Ten styl życia promuje jako osoba dorosła dzieląc się swoimi patentami w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń