Miejskie pszczoły - po co nam one?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:17
Liczba pszczelich pasiek w Polsce i na śwecie gwałtownie maleje. Całkowite wyginięcie pszczół byłoby katastrofalne w skutkach dla naszego ekosystemu. Dlatego istotne jest, by tworzyć i promować sieci miejskich pasiek. Co jest do tego potrzebne, jakie to ma znaczenie dla ekologii?
Audio
  • Jak stworzyć miejską pasiekę? (Ratujemy świat/Czwórka)
Pszczoły w Polsce
Pszczoły w PolsceFoto: Pixabay.com

shutterstock szkoła zajęcia nauka dzieci 1200.jpg
Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Nie znajdziemy pszczół wśród równo skoszonych trawników

Ule na dachach miast mogą okazać się domem dla owadów i ratunkiem dla całych pszczelich populacji. Łukasz Przybył na co dzień opiekuje się kilkoma miejskimi pasiekami. Od lat przekonuje, że pszczoły mają w mieście bardzo dobre warunki bytowania.

- Pszczoły miodne w Polsce mają się bardzo dobrze. Od lat nie odnotowaliśmy spadku ich liczebności. Gorzej z rojami dzikimi, które wymierają w zastraszającym tempie - opowiadał. Powodem ich wymierania jest, jak mówił, zanikanie ich naturalnych siedlisk. Miasta się rozrastają, z naszej przestrzeni pozbywamy się roślin, które mogą zapytać. - Wśród równo przystrzyżonych trawników i iglaków brakuje miejsca dla dzikich zapylaczy- tłumaczył.

Robopszczoły w krajach, gdzie od lat nie ma zapylaczy

W Chinach są rejony, gdzie od lat niektóre drzewa owocowe zapylane są przez ludzi ręcznie. Podejmowane są też próby stworzenia mechanicznych zapylaczy, jest to jednak skomplikowane i kosztowne. - Jeśli nie zadbamy o dobrostan pszczół nasze jedzenie stanie się niebawem bardzo drogie - przestrzegał. Jak można zaradzić wymieraniu pszczół? Na przykład tworząc miejskie pasieki. Choć niekorzystne dla pszczół z punktu widzenia zanieczyszczeń czy ruchu ulicznego może też stać się dla nich oazą. - To wyspa generująca ciepło, co przekłada się na dłuższy okres wegetacyjny roślin. Zdarza się, że miód zbieramy nawet w październiku - opowiadał.

Weźmy do serca słowa Darwina

Około 8 procent żywności, którą spożywamy, zawdzięczamy pszczołom zapylającym. Podstawową rolą pszczół jest zapylanie. To dzięki nim pyłki z kwiatów męskich przenoszą się na żeńskie i to dzięki zapyleniu powstaje owoc i plony, które możemy zebrać. A te, jak zwracał uwagę gość Czwórki, nie są pożywieniem tylko dla ludzi, ale i zwierząt. By tworzyć pszczołom dom w mieście musimy zadbać o pozwolenie na hodowlę, znaleźć odpowiednie miejsce (pasieka nie może znajdować się na terenie osiedla mieszkań prywatnych), powinniśmy odbyć też specjalny kurs. Jak się za to zabrać? O tym opowiadał w audycji Czwórki Łukasz Przybył. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Przybył (Pasieka Edukacyjna)

Data emisji: 2.06.2020

Godzina emisji: 14.04

ac

Czytaj także

"Historia pszczół" - nienużąca pogadanka o pszczołach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 11:59
To nie jest podręcznik do nauki o owadach. Opowieść snuta trójtorowo zabiera nas w podróż do 1857, 2007 i 2097 roku. Te lata łączy los pszczół - opowieść trudna, niezwykła i edukacyjna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Jak analizować dzieło sztuki plastycznej?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 13:50
Proces analizy dzieła sztuki, w tym dzieła malarskiego, jest złożony. Dzięki niej można wyodrębnić różne elementy obrazu, instalacji czy rzeźby i zbadać każdy z nich z osobna. Należy jednak pamiętać, że analiza to nie to samo, co opis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Jak napisać wypracowanie z historii sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 14:10
Centralna część wypracowania opiera się na właściwym doborze i opisie dzieł sztuki. Ale równie ważne są wstęp i zakończenie oraz dobre uzasadnienie swojego wyboru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 13:18
Pszczoły są bardzo zdyscyplinowane. W ulu panuje hierarchia i ściśle ustalone zasady. Rój pszczeli składa się m.in. z robotnic i trutni, a także królowej matki. Niektóre pszczoły przez część życia... stoją na warcie i pilnują domu.
rozwiń zwiń