Jak nie marnować jedzenia? Jagna Niedzielska: potrzebny jest plan

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 22:10
Jagna Niedzielska ekoaktywistka i kucharka wychowała się w domu, w którym nie marnowało się żywności. Zakupy zawsze były starannie zaplanowane, a odpadki organiczne trafiały na kompost. Ten styl życia promuje jako osoba dorosła dzieląc się swoimi patentami w sieci.
Audio
  • Jak być zero waste w czasach pandemii i czy festiwale mogą być eko? (Ratujemy świat/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Fascinadora/Shutterstock

Jak nie marnować jedzenia zwłaszcza w okresie świątecznym? Jak mówiła, najważniejszy jest plan. Zanim zabierzemy się za gotowanie i pieczenie, powinniśmy zastanowić się ilu gości zaprosimy na świąteczny obiad, co pozwoli nam przygotować dokładnie tyle posiłków, ile potrzeba. Oszczędzi nam to czasu, wysiłku i pieniędzy. 

- Dobrze przygotowana lista zakupów to podstawa. Jeśli nie udało nam się jej przygotować przed świętami i zdecydowanie przesadziliśmy z ilością świątecznych potraw mamy jeszcze jedno wyjście: dobre przechowywanie. Dania poświąteczne na długi czas możemy przechowywać w zamrażalniku - mówiła.

Wiele zbiórek żywności zostało odwołanych, ale nadwyżkę jedzenia możemy przekazać potrzebującym sami. Świąteczne dania możemy też przerobić na coś zupełnie innego. Spróbujmy stworzyć zapiekankę z resztek. - Sprawdzajmy i kontrolujmy co mamy w lodówce. Kupujmy tylko to, co potrzebne. Listę zakupową róbmy z dużym wyprzedzeniem - radziła.

W rozmowie więcej tricków co zrobić z nadwyżkami poświątecznej żywności i o tym, czy festiwale muzyczne mogą być eko. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jagna Niedzielska - ekoaktywistka, kucharka, blogerka, ambasadorka festiwalu Audioriver

Data emisji: 14.04.2020

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Smog. Diesle, kopciuchy, kominy" - czy radzimy sobie ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 09:07
Smog skraca nasze życie o blisko trzy lata. Jest bardziej zabójczy od malarii, HIV, alkoholu i narkotyków. Jak radzimy sobie w walce z zanieczyszczonym powietrzem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:08
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele osób nadal jej unika, choć jest równie zdrowa, co ta, którą znaleźć możemy w butelkach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 08:40
Nie latamy samolotami, ale z komunikacji miejskiej przesiedliśmy się do samochodów. Ochronne rękawice i maseczki jednorazowego użytku nie są przyjazne środowisku, ale są tacy, którzy twierdzą, że w obecnej sytuacji jest nadzieja dla ochrony środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń