Zielone trasy dla kierowców. "Dłużej, ale taniej i ekologicznie"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 17:00
Z funkcji tej w mapach Google korzystają już Amerykanie i Kanadyjczycy. Jak twierdzi gigant z Doliny Krzemowej, uruchomienie jej w blisko 40 kolejnych państwach sprawi, że łącznie można będzie można uniknąć emisji około 1 mln ton CO2 rocznie. 
Może się okazać, że jeśli pojedziemy trochę naokoło, ale za to z jednostajną prędkością, to nasz pojazd zużyje mniej energii, benzyny lub oleju napędowego
Może się okazać, że jeśli pojedziemy trochę naokoło, ale za to z jednostajną prędkością, to nasz pojazd zużyje mniej energii, benzyny lub oleju napędowegoFoto: Shutterstock.com

Jak dotąd użytkownicy map mogli wybierać trasę z uwzględnieniem różnych środków transportu, również pieszo. Teraz polscy kierowcy mogą też zdecydować, czy chcą jechać ekologicznie, czy wolą szybko i drogo. - Jak dotąd, gdy wpisywaliśmy cel podróży, aplikacja pokazywała nam jak najkrótszą drogę do celu, ewentualnie alternatywną trasę, ale z podobnym czasem dojazdu - mówi Filip Trusz z Moto.pl. - Teraz jest też trzecia opcja: trasa, podczas której zużyjemy jak najmniej energii czy paliwa. 

Ta funkcja nazywa się "wyznaczanie tras przyjaznych dla środowiska". - Wyobraźmy sobie, że planujemy wycieczkę z Warszawy do jakiegoś miasta i taka podróż zajmuje nam 1,5 godz. Zastanawiamy się, jak dojechać ekonomicznie, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne. Dlatego warto ustawić sobie w preferencjach wyszukiwania te "zielone trasy" - podpowiada Elżbieta Różalska z Google Polska. - Czasami są one o kwadrans dłuższe od tych najszybszych, ale mimo to pozwalają zaoszczędzić paliwo. 

O tym, która trasa jest dla nas najlepsza, zdecyduje sztuczna inteligencja. Dzięki odpowiednim algorytmom uda nam się na przykład uniknąć korków, w których auto spala najwięcej paliwa. - Może się okazać, że jeśli pojedziemy trochę naokoło, ale za to z jednostajną prędkością, to nasz pojazd zużyje mniej energii, benzyny lub oleju napędowego - przekonuje Trusz.

Zobacz także:

Google udostępnia jednocześnie jeszcze jedną funkcję: kierowcy korzystający z "zielonych" tras w Google Maps mogą wskazać, jaki silnik ma ich auto. Do wyboru są te na benzynę, gaz, diesla, z napędem hybrydowym i elektrycznym. - W Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie ta funkcja oparta jest nie tylko na algorytmie, ale też na danych, które zostały przeanalizowane przez tamtejsze agencje ochrony środowiska. Jeśli chodzi o Europę, dane pochodzą z Europejskiej Agencji Środowiska. W ten sposób stworzyliśmy zaawansowane modele uczące się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników - dodaje Różalska. 

Posłuchaj
04:51 CZWÓRKA Ratujemy swiat - google 07.10.2022.mp3 Jazda ekologiczna - nowa funkcja popularnej aplikacji dla kierowców (Ratujemy świat/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 7.10.2022

Godz. emisji: 14.15

kul/kor

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń