Podsumowanie 2022. Co wydarzyło się w ekologii?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 12:34
W programie zaprosimy na ekologiczne podsumowanie roku 2022. Sprawdzimy także, co czekać nas może pod tym względem w 2023 roku. 
Sprzątanie plażyzdjęcie ilustracyjne
Sprzątanie plaży/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Dean Drobot

Rok 2022 był pod wieloma względami czasem pełnym wyzwań. Już w styczniu borykaliśmy się z niedostatkami wody, a letnia susza była najgorszą od 2017 roku. Tymczasem, jak przekonywali eksperci w Czwórce, to właśnie morza i oceany kształtują nam klimat, a tlen, który bierzemy do co drugiego oddechu, pochodzi z glonów morskich. - Presja, którą wywieramy na przyrodę, dotyczy także życia pod wodą. Z ostatniego raportu ONZ wynika, że przełowiona jest już 1/3 komercyjnych stad w oceanie. Przy czym słowo "przełowiona" oznacza tutaj "wyławiana zbyt intensywnie" - tłumaczyła biolog morza dr Marta Potocka. - Dodatkowo 60 proc. wszystkich ryb i owoców morza, jest łowionych na maksymalnym poziomie, czyli jeśli coś się wydarzy, trudno będzie nam zachować ciągłość gatunku

Wakacje zdominował temat katastrofy ekologicznej na Odrze, a jesienią wróciliśmy wspomnieniami do wielkiej powodzi sprzed 25 lat. Poza tym w ubiegłym roku następowały gwałtowne zmiany pogody, zjawiska atmosferyczne, rosło zanieczyszczenie powietrza. Pojawiały się jednak także skuteczne akcje polegające na sprzątaniu świata - i lokalnych przestrzeni. - Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". Jak opowiadał, oprócz starych paragonów, butelek, pudełek i innych opakowań wolontariusze znajdują wyrzucone opony, ale także duży sprzęt, jak zepsute pralki i lodówki. Konsekwencje wyrzucania takich przedmiotów w miejscach do tego nieprzeznaczonych nie są widoczne od razu, więc śmiecący najczęściej nie zdają sobie z nich sprawy. 

Rok 2022 podsumujemy wraz z Januszem Mizernym, blogerem z Green Projects.

Posłuchaj także:

***

Na audycję Ratujemy świat zapraszamy w piątek (06.01) po godz. 16.00. Program poprowadzi Kasia Dydo.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń