Student roku. Co robić, żeby nim zostać?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 22:14
Co roku uczelnie doceniają swoich studentów. W wielu placówkach organizowane są różnego rodzaju konkursy i plebiscyty - między innymi na "studenta roku". Sprawdzamy za co można otrzymać to wyróżnienie.
Zostać studentem roku to olbrzymia radość i wyróżnienie
Zostać "studentem roku" to olbrzymia radość i wyróżnienieFoto: shutterstock/Antonio Guillem

Plebiscyt na studenta i doktoranta roku co roku odbywa się m.in. na Uniwersytecie Śląskim. Konkurs organizowany jest od 2009 r, a jego ideą jest promowanie aktywnych i twórczych postaw na rzecz środowiska akademickiego i społecznego. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody 15. już edycji, a laureatami zostali Tomasz Janocha i Daria Socha z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytety Śląskiego, którzy są gośćmi Czwórki.


Inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego

- Zostałem doceniony za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego. Moja aktywność jest głównie skupiona na tym, na tej mojej działalności w samorządzie. .Jestem przewodniczącym Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego oraz jednym z głównych organizatorów Juwenaliów Śląskich 2022 oraz Juwenaliów Śląskich 2023 - opowiada Tomasz Janocha. -  Jestem zaangażowany we wszystkie inicjatywy, które mają miejsce na uczelni, czyli Tydzień Adaptacyjny, Dzień Studenta, czy Laur Studenta. To nasz coroczny konkurs, który honoruje pracowników naszych nauczycieli akademickich. To właśnie organizacja tychże właśnie pozwoliła mi na rozwinięcie moich kompetencji i współpracę.

Studencka aktywność

To jednak nie koniec aktywności Tomasza, jest on także członkiem Rady Studentów Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, w tym roku udało mu się zostać także przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich. - Reprezentuję interesy studentek i studentów. W naszych działaniach omawiamy m.in. problemy stypendialne - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Wymieniamy się także między uczelniami dobrymi praktykami w zakresie jakości kształcenia.

Jak przyznaje "student roku", wyróżnienie motywuje go do dalszych działań. - To bardzo miłe wyróżnienie, które zobowiązuje do jeszcze cięższej pracy - mówi. - W planach mam jeszcze wiele inicjatyw i projektów. Chcę pokazać, że faktycznie na nie zasłużyłem.

Zobacz także:


Osiągnięcia naukowe oraz działalność społeczna

Osobą, którą doceniły władze i studenci Uniwersytetu Śląskiego jest także Daria Socha. Została ona wyróżniona w uczelnianym plebiscycie za osiągnięcia naukowe oraz działalność społeczną jako studentka prawa w ramach Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. - To jest bardzo budujące, kiedy uzyskuje się tytuł studenta roku, na który głosują studenci i pracownicy naukowi - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - I kiedy później słyszy się od osób, które wcześniej się podziwiało za działalność naukową czy działalność społeczną, że głosowali na ciebie, to jest naprawdę miłe.

Daria ma duże doświadczenie w pracy w organizacjach studenckich. Wstąpiła w szeregi Niezależnego Zrzeszenia Studentów, kierowała organizacją Studenckiego Nobla, a następnie została wybrana wiceprezeską NZS na UŚ. - Razem z zespołem studentów Kolegium ISM stworzyłam własny mikroprojekt społeczny w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich "Szlakiem Młodych Dyplomatów" - tłumaczy w Czwórce. - Jednym z jej celów było wspieranie studentów w wytyczaniu swojej ścieżki zawodowej i zachęcanie ich do kariery w organizacjach międzynarodowych, w tym w Unii Europejskiej. Obecnie kontynuuję tę misję, pełniąc funkcję Ambasadorki Kariery Unii Europejskiej na Uniwersytecie Śląskim.

Poza działalnością na rzecz życia studenckiego realizuje się naukowo poprzez autorstwo artykułów naukowych, udział w projektach badawczych i licznych konferencjach.


Posłuchaj
22:16 Czwórka/Strefa studenta - student roku 27.06.2023.mp3 O swojej działalności i plebiscycie "student roku" Uniwersytetu Śląskiego opowiadają jego laureaci (Strefa Studenta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Tomasz Janocha, Daria Socha (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, laureaci plebiscytu "Student roku")

Data emisji: 27.06.2023

Godz. emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Uczelniany dress code. Jak ubierają się studenci?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 16:25
Jak ubierają się studenci łódzkiej filmówki, a jak Ci studiujący prawo na UW? Jak ubrać się na sesję egzaminacyjną? To sprawdzamy w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety kryminologii - poznaj je w kole naukowym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 19:05
Kryminologia, kryminalistyka, prawo karne, wiktymologia, psychologia czy medycyna sądowa - te terminy nie są obce studentom działającym w Kryminologicznym Kole Naukowym. W Czwórce opowiadają o swoich zainteresowaniach.
rozwiń zwiń