Matura z Czwórką. Polski, matematyka, historia. Egzaminy wystartowały, a my wciąż powtarzamy materiał

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 12:23
Radzimy, na jakie zagadnienia zwracać uwagę, pytamy o opinie ekspertów i sprawdzamy rozwiązania testów z poprzednich lat - to praktyczny poradnik.
Przygotowania do maturyzdjęcie ilustracyjne
Przygotowania do matury/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Billion Photos

Trwa matura, a za abiturientami egzaminy dojrzałości z języka polskiego i matematyki, ale także biologii, chemii, fizyki czy języków obcych. Jak co roku mamy dla Was pomocne maturalne powtórki z różnych przedmiotów. W Czwórce przedstawiamy zadania z poprzednich lat i pytamy ekspertów o rozwiązania. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć, żeby zdać śpiewająco, radzimy, na jakie zagadnienia zwracać uwagę, czego unikać i jak wyjść z każdej egzaminacyjnej opresji. Powtarzamy wzory i przypominamy lektury. Na antenie i na stronie internetowej Czwórki - podpowiadamy, czego się uczyć i jak się uczyć. Sprawdź nasze propozycje! 

Maturalne kompendium wiedzy znajdziecie m.in. w "Stacji Nauka"

Język Polski - omawialiśmy najważniejsze zagadnienia i motywy z lektur, pojawią się m.in. Adam Mickiewicz - "Dziady" cz. 3, Aleksander Fredro - "Zemsta", Bolesław Prus - "Lalka", Stanisław Wyspiański - "Wesele".  Na co zwrócić uwagę i co zawrzeć w pracy pisemnej? O czym maturzysta przede wszystkim powinien pamiętać?

Matematyka - studenci matematyki i innych kierunków ścisłych, bądź finaliści olimpiad i konkursów wyjaśniali te zagadnienia, które sprawiają najwięcej kłopotów maturzystom. Dają wskazówki, jak się ich nauczyć, zdradzają, co im pomogło w nauce. Najważniejsze tematy do omówienia: czy umiesz wykonywać działania na ułamkach, potęgach i pierwiastkach? Czy umiesz liczyć procenty? Czy umiesz wykonywać proste obliczenia trygonometryczne, np. czy wiesz, jak obliczyć sinus, znając cosinus, albo odwrotnie? Czy umiesz rozpoznawać trójkąty podobne i budować równania na podstawie podobieństwa?

Były też powtórki z pozostałych przedmiotów: historii, fizyki, chemii i geografii. Przypomnimy najważniejsze zagadnienia i tematy, pojawią się wskazówki od studentów, którzy w miarę niedawno zdawali matury: na co najbardziej zwrócić uwagę podczas nauki, o czym nigdy nie zapominać, tematy pewniaki, patenty na wkucie wzorów.

Sprawdź także:

Maturalne tematy i zagadnienia pojawią się także m.in. w "Stacji Kultura". W tej audycji przygotujemy powtórkę z historii sztuki. 

Najważniejsze daty: 14.04, 21.04, 28.04.

"Czacie Czwórki" - we wtorki i czwartki zaprosimy na cykliczne materiały "Historia Last Minute". Pojawią się w nich opowieści o wydarzeniach z historii Polski po 1945 roku. Przypomnimy takie tematy, jak: upadek żelaznej kurtyny, śmierć Stalina, narodziny Radia Wolna Europa, ucieczka Józefa Światły, czerwiec 1956, marzec 1968, grudzień 1970.

"Strefie Prywatnej" powrócimy do "Strefy relaksu" - podpowiemy, że odpoczynek to nie tylko sen, i zdradzimy, jak się zrelaksować poprzez taniec czy śpiew.

Najważniejsze daty: 5.05, 12.05, 19.05.

***

Na audycję "Stacja Nauka" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, po godz. 12.05. W "Stacji Kultura" słyszymy się codziennie, od poniedziałku do piątku, po godz. 10.05, a na "Czat Czwórki" i "Strefę Prywatną" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do czwartku, po godz. 15.05 i 20.05. 

kd

Czytaj także

Matura 2021. Fizyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 16:03
- Nie ma szans w miesiąc przygotować się do matury z fizyki od podstaw, ale z całą pewnością ucząc się regularnie i wydajnie przez ten czas można poprawić swój wynik nawet o 30 procent - przekonywał popularyzator nauki Bartłomiej Łukaszewski. Jak to zrobić? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2021. Matematyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:00
Pomagamy Wam przygotować się do matury z matematyki. W materiale znajdziecie m.in. sposoby na rozwiązywanie zadań i problemów z takich obszarów tematycznych jak funkcja kwadratowa, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka czy logarytmy.
rozwiń zwiń