Matura 2020. Jak rozpoznać niuanse językowe w angielskim?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:40
Matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym to nie tylko słuchanie i czytanie ze zrozumieniem, ale także spora część gramatyki, o której wcześniej mogliście nie słyszeć, czyli słowotwórstwo, transformacje zdań oraz tłumaczenie. Zapraszamy na przedostatnią, przed maturą 2020, powtórkę z angielskiego.
Audio
  • Ostatnie szlify przed maturą z angielskiego. O czym pamiętać na "rozszerzeniu"? (Stacja nauka/Czwórka)
język angielski anglik język obcy FREE 663_364.jpg
język angielski anglik język obcy FREE 663_364.jpg Foto: Glow Images/East News

W arkuszu rozszerzonym z języka angielskiego może znaleźć się właściwie wszystko. Będziemy musieli wykazać się znajomością nie tylko  zdań warunkowych, ale i zdań warunkowych mieszanych, inwersji, następstwo czasu po takich zwrotach, jak: "I wish", "I rather", czy "If only".

Szczegółowo sprawdzana będzie znajomość całej gramatyki języka angielskiego. Znajdziecie test wyboru, gdzie w poprawny sposób trzeba będzie umieścić właściwe związki frazeologiczne i kolokacje. Pojawi się tzw. "close test", który trzeba będzie uzupełnić tylko jednym słowem, gdzie oceniana będzie poprawnie zastosowana gramatyka i ortografia. 

Zmierzymy się też z zadaniem, w którym będziemy musieli poprawnie przetłumaczyć zdanie. W tym przypadku pamiętajmy, by dokładnie przeczytać polecenie i odpowiedzieć na pytanie. Złota zasada na maturze z angielskiego? W nauce języka obcego najbardziej skuteczna jest systematyczność i częsty kontakt z językiem. Jeśli sumiennie się do niego przygotowaliśmy, nie powinniśmy mieć problemów ze zdaniem testu.

Matury 2020 rozpoczną się już 8 czerwca. Wszystkim podchodzącym do egzaminu dojrzałości życzymy powodzenia i good luck!

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Gość: Magda Drzewiecka (nauczycielka j. angielskiego)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 12.34

ac

Czytaj także

Nauka języków obcych. Liczy się motywacja

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:34
- Dwujęzyczność polega na tym, że jesteśmy w stanie przechodzić bez skrępowania z jednego języka na drugi - wyjaśnia w "Stacji Nauka" Magdalena Bedyńska, dyrektorka powstającej właśnie dwujęzycznej szkoły PWN.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z angielskiego. Jak opanować stronę bierną?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 16:06
W języku angielskim, podobnie, jak w języku polskim występuje strona czynna i bierna. By szybko ją opanować potrzebna nam dobra znajomość czasowników nieregularnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020 z angielskiego. "Listening", czyli słuchanie i... rozumienie tekstu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:38
"Listening", czyli słuchanie z rozumieniem to jedna z najtrudniejszych części matury z języka angielskiego. Dlaczego? Bo do tekstu, który usłyszymy potem nie ma już powrotu. Trzeba wysłuchać, zrozumieć i wypełnić zadania. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z języka angielskiego. Środki językowe. Znasz je wszytkie?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:49
Na czym polegają zadania ze znajomości środków językowych? Czy zawsze są takie same? Jaki jest ich poziom trudności? Zapytamy o to Magdę Drzewiecką, nauczycielkę języka angielskiego.
rozwiń zwiń