Matura 2022 z matematyki. "Warto czytać pytania ze zrozumieniem"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 14:41
- Treść zadań trzeba czytać bardzo wnikliwie, szczegółowo i dokładnie, i nie należy się zrażać, jeśli początkowo nie mamy pomysłu na ich rozwiązanie - mówiła Kinga Gołębiewska, która przygotowuje uczniów do egzaminu z matematyki.
Jak przygotować się do egzaminu z matematyki?zdjęcie ilustracyjne
Jak przygotować się do egzaminu z matematyki?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Jak podkreślała Kinga Gołębiewska, która na co dzień udziela korepetycji z matematyki przyszłym maturzystom, czasu podczas egzaminu dojrzałości jest wystarczająco dużo, by skupić się na zadaniach i szczegółowo zagłębić się w ich treść. Jeśli okaże się, że za pierwszym razem nie daliśmy rady znaleźć właściwego rozwiązania, spróbujmy jeszcze raz. - Jeśli zdarzy nam się zabłądzić, pójść niewłaściwą drogą, zawsze możemy zacząć rozwiązywać zadanie od początku - podkreślała ekspert. 

Jak tłumaczyła, najwięcej problemów najczęściej sprawia uczniom trygonometria. - Tu nie trzeba jednak pamiętać wzorów, wyznaczania sinusa czy cosinusa, bo są one w kartach - podkreślała. - Dostępne karty wzorów pomagają także, jeśli nie mamy pomysłu na sposób rozwiązania zadań. Zajrzyjmy do nich, może coś akurat nas "tknie" - mówiła Kinga Gołębiewska. Jak tłumaczyła, częstym problemem uczniów są także zagadnienia z zakresu kombinatoryki i prawdopodobieństwa. - Tak naprawdę te zadania są proste i opłacalne. Nie trzeba dużo liczyć, a można zgarnąć sporo punktów - podkreślała. 

Kolejnym działem są dowody matematyczne. Jak tłumaczyła Kinga Gołębiewska, z "tym jest różnie", więc zanim podejdziemy do matury warto rozwiązywać jak najwięcej zadań z poprzednich lat, by ugruntować swoją wiedzę. Ale to nie wszystko. - Często w zwykłych zadaniach dotyczących geometrii pojawia się zagadnienie równań kwadratowych i tu trzeba pamiętać, jak to się robi. Samo rozwiązanie nierówności kwadratowej jest "pewniakiem" pierwszego zadania na maturze - podkreśliła. 

Posłuchaj
04:23 _PR4_AAC 2022_04_12-12-17-32.mp3 Matura z matematyki - na co zwracać uwagę? Tłumaczy Kinga Gołębiewska (Stacja Nauka/Czwórka) 

Posłuchaj także:

Jak podkreślała Kinga Gołębiewska, warto gruntownie przygotować się do matury z matematyki. - Ten przedmiot bardzo nam się potem przyda, jeśli swoją przyszłość będziemy wiązać z naukami przyrodniczymi, czyli biologią, chemią, zawodami związanymi z ekonomią, bądź na uczelniach technicznych - tłumaczyła ekspert. 

Jak podkreślała, każdy ma własną metodę na rozładowanie stresu. - Moją jest śpiewanie - opowiadała gość Czwórki.

W środę po godz. 12.15 zapraszamy na powtórkę materiału przed maturą z biologii. 

maciej Rugała

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Maciej Rugała

Data emisji: 08.04.2022

Godzina emisji: 12.44

Czytaj także

Przyszłość jest dziś. Czwórka w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 21:55
Nowa wystawa w Koperniku jest okazją, by przyjrzeć się szansom i zagrożeniom związanym z rozwojem nauki i nowych technologii. - Na tej wystawie może zainteresować wszystko. Mamy poczucie, że przyszłość już jest, że możemy ją tworzyć i kreować, po to, żeby zastać ją w dobrostanie za kilkadziesiąt lat - mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik CNK.
rozwiń zwiń