Przyszłość jest dziś. Czwórka w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 21:55
Nowa wystawa w Koperniku jest okazją, by przyjrzeć się szansom i zagrożeniom związanym z rozwojem nauki i nowych technologii. - Na tej wystawie może zainteresować wszystko. Mamy poczucie, że przyszłość już jest, że możemy ją tworzyć i kreować, po to, żeby zastać ją w dobrostanie za kilkadziesiąt lat - mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik CNK.
Wystawa Przyszłość jest dziś w CNK
Wystawa "Przyszłość jest dziś" w CNKFoto: Przemysław Goławski

CNK przekazało zwiedzającym do eksperymentowania i interakcji kilkadziesiąt eksponatów związanych z technologiami cyfrowymi, mechanizmami działania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Nowa wystawa w Koperniku składa się z trzech części, które będą stopniowo otwierane dla gości. Pierwsza - "Cyfrowy mózg?" - została otwarta na początku listopada. Dwie kolejne części wystawy pojawią się w  przyszłym roku - w czerwcu - "Misja: Ziemia", oraz w listopadzie - "Człowiek 2.0".


Posłuchaj
03:47 CZWORKA/Stacja nauka - wystawa "Przyszłość jest dziś. Cyfrowy mózg?" 30,11.2021.mp3 O wystawie "Przyszłość jest dziś. Cyfrowy mózg?" opowiada Katarzyna Nowicka, rzecznik CNK (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Na wystawie widzimy, co możemy mieć dzięki technologii, pokazujemy różne osiągnięcia nauki i techniki oraz różne sposoby ich wykorzystania. Ekspozycja głównie opiera się na pytaniach, a odpowiedzi musi znaleźć każdy sam - opowiada gość Czwórki. - Bo czy warto zaufać maszynom? To nie jest pytanie, na które każdy znajdzie taką samą odpowiedź. To wszystko zależy od naszych indywidualnych cech oraz naukowców, którzy łączą dostępną wiedzę.


gitara gitary Zheltyshev Shutterstock.com 1200.jpg
Gitarę i helikopter można zrobić z tego samego materiału

"Przyszłość jest dziś" - nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik / Polskie Radio

Wśród ekspozycji w Centrum Nauki Kopernik możemy zobaczyć robota, które wygląda jak niemowlę. Dzięki temu możemy zaobserwować, jak roboty mogą być do nas podobne i jak są przez nas odbierane. - Odpowiadamy sobie tutaj na pytanie, czy jesteśmy gotowi na takie kopie nas - tłumaczy rozmówczyni Oliwii Krettek. - Wszystkie eksponaty cieszą się popularnością, bo jest to crème de la crème tego, co wybieraliśmy, przygotowując wystawę. Każdy jest inny, każdy ma inny potencjał głębszy i zabawowy, można tu znaleźć naprawdę wszystko.


Posłuchaj
04:34 CZWORKA/Stacja Nauka Robert Firmhofer 30.11.2021.mp3 Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik, opowiada o tym, jak powinno się zdobywać wiedzę w naukach ścisłych i przyrodniczych (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W Centrum Nauki Kopernik odbyła się debata "Nauka dla przyszłości", podczas której zastanawiano się, jak powinno wyglądać przekazywanie wiedzy w naukach ścisłych i przyrodniczych.

Jak twierdzi Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik, najlepiej wiedzę zdobywać poprzez doświadczenie i eksperymentowanie. - Klasyczny, znany nam sposób zdobywania wiedzy oparty na tym, że nauczyciel mówi albo czyta się z podręcznika, nie do końca się sprawdza. A to dlatego, że nie wiąże się z emocjami, nie odwołuje się do naszych indywidualnych doświadczeń, nie zapada nam w pamięć - tłumaczy w audycji. - Zupełnie jest inaczej, kiedy przeprowadzamy samodzielnie doświadczenie i obserwujemy cały proces tworzenia wiedzy. Na końcu interpretujemy wynik. Tak zdobywają wiedzę naukowcy i tak też powinno to wyglądać w szkole - dodaje.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Robert Firmhofer (dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik), Katarzyna Nowicka (rzecznik Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 11.15

aw/kul


 

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy pierwszakami - powrót na uczelnie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 21:30
Po półtorarocznej przerwie studenci wracają do nauki stacjonarnej, a powrót na uczelnie nie dla wszystkich jest łatwy. Z powodu nauki zdalnej młodzi ludzie często znają się tylko z sieci. Sprawdzamy, jak odnajdują się na kolejnym roku studiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walki gladiatorów czy barbarzyńców - historię poznasz na polu bitwy zamiast z książek

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:41
- Staramy się łączyć naukę z dobrą zabawą i przede wszystkim realizowaniem swoich pasji - tłumaczy Mariusz Myśliwski z Koła Naukowego Amatorów Antyku UMCS. 
rozwiń zwiń