"Żywa historia i barwna kultura". Dlaczego warto odwiedzić Lublin?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 13:00
- Mówi się o Lublinie jako mieście akademickim. To dobre odzwierciedlenie charakteru tego miejsca. Nie potrafimy się tu nudzić, Lublin jest niezwykle barwny i cały czas żyje - tłumaczyła Anna Nieoczym, dyrektor Biura Centrum Inspiracji Turystycznej.
Lublin
LublinFoto: Shutterstock/ Michal Ludwiczak

To miasto przyciąga turystów wielokulturową historią i zachwyca Starówką. Z historią Lublina łączą się przeróżne legendy. - Jedna z nich dotyczy placu Po Farze, głównego punktu Lublina i miejsca wielu spotkań - opowiadała Martyna Matwiejuk. - Historia wiąże się z Leszkiem Czarnym, który był przyrodnim bratem Władysława Łokietka. Przysnął on pod dębem, a we śnie odwiedził go archanioł Michał, który dał mu miecz. Potem Leszek Czarny wygrał kolejną bitwę, pokonując wroga, i w podzięce ufundował kościół. Gmach został rozebrany w XIX wieku i - podobno - znaleziono wówczas legendarny miecz - mówiła dziennikarka Czwórki. 

Pod lubelskim rynkiem znajdują się podziemia, dostępne dla turystów. - Można więc zwiedzać miasto z innej perspektywy i lepiej zrozumieć to, co dzieje się na górze. Podziemia zaczynają się w okolicach ratusza i kończą przy placu Po Farze, znajdują się na głębokości ok. 8-12 metrów i są świetnie przystosowane dla zwiedzających - opowiadała. Są tam m.in. wielkie beczki po winach, makiety miasta. - Na koniec turyści mogą zobaczyć spektakl, opowiadający o wydarzeniach z czerwca 1719 roku, gdy wybuchł tu wielki pożar - opowiadała Martyna Matwiejuk. Jedna z legend dotyczy czarciej łapy. - Ponoć kiedyś, podczas pewnego procesu sądowego, w którym zapadł bardzo niesprawiedliwy wyrok, w mieście pojawił się sam diabeł - opowiadała prowadząca audycję.

Posłuchaj
14:56 lublin czwórka_PR4_AAC 2022_11_12-10-14-03.mp3 Które atrakcje Lublina warto odwiedzić? (Światła wielkiego miasta/Czwórka)  

Na co dzień w Lublinie sporo się dzieje, m.in. na niwie kulturalnej. Jak opowiadała Anna Nieoczym, dyrektor biura Centrum Inspiracji Turystycznej, to miasto pełne inspiracji. - Możemy zaprosić m.in. na Festiwal Smaków, który trwa do końca listopada. Motywem przewodnim wydarzenia jest cebula, czyli lokalny przysmak. Lublin słynie bowiem z cebularza - opowiadała. - Staramy się, by dużo działo się jednak cały rok. Mamy festiwale kulturalne, historyczne i sportowe. Nie było tu nigdy tradycji jarmarków bożonarodzeniowych, ale jest wiele alternatyw - podkreślała. 

Sprawdź także:

Lublin to także ciekawe zabytki, które warto odwiedzić. - To na pewno Muzeum Narodowe, czyli Zamek Lubelski. Obecniejest tam ciekawa wystawa "Magia Starożytnego Egiptu". Kolejną atrakcją jest nasze Centrum Kultury, gdzie organizowane są festiwale tańca czy filmów - wyliczała. - Zbliżamy się wielkimi krokami do inauguracji roku pod hasłem Europejska Stolica Młodzieży, więc chcemy też pokazać, że to młodzi tworzą przyszłość. Poza tym ulice Lublina po prostu kryją wiele tajemniczych zaułków i ciekawostek, które warto odkrywać - opowiadała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Anna Nieoczym (dyrektor Biura Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie)

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 10.15

kd/kor


Czytaj także

Saranda. "W Albanii znajdziesz wrota do starożytności"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 13:50
Położona między Morzem Jońskim a Adriatyckim, przyciąga słońcem, egzotyczną roślinnością i zabytkami. - Saranda to najbardziej turystyczne miejsce w jednym z najmniej turystycznych krajów w Europie - opowiada podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń