Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Aerial-motion

torfowisko_shutter_1200_Andrzej Gabinski.jpg
Dwutlenek węgla za torfowiska - trudne dane o których zapominamy

Drony, samoloty i satelity mogą nam powiedzieć wiele o powierzchni wody. Wszystko jednak zależy od tego, do czego tej wiedzy potrzebujemy i jakiej wymagamy dokładności. Drony podadzą nam informację nawet z dokładnością do 1 cm, samoloty - 1 dm, rozdzielczość danych satelitarnych waha się od kilku do kilkunastu metrów. - Wystarczy dron zwykłej klasy z dobrą kamerą rejestrującą światło widzialne - mówi prof. Jarosław Chormański z SGGW. - Na filmie możemy zobaczyć, w którym miejscu woda się kończy, w którym się zaczyna, jak zmienia się jej kolor, czy jest zanieczyszczona, czy jest przejrzysta. Możemy również zaobserwować rozwój sinic.

Posłuchaj
04:59 Czwórka/Stacja Nauka - woda z lotu ptaka 26.04.2021.mp3 Z prof. Jarosławem Choromańskim rozmawiamy o informacjach, jakie możemy uzyskać o stanie wody na podstawie zdjęć z góry (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Do badań środowiska można wykorzystać wiązki promieniowania podczerwonego. Wykorzystuje się je m.in. w geologii, badaniu roślinności, mikroklimatu, czy nawet budownictwie. Dzięki podczerwieni możemy np. wcześniej zauważyć ewentualne zagrożenia. - Wilgotna gleba inaczej się obrazuje w podczerwieni niż sucha. Dzięki temu możemy zawczasu wykryć nasiąknięcie wału przeciwpowodziowego czy też innych miejsc budowlanych, które w wyniku nasiąkania mogą ulec uszkodzeniu - wyjaśnia ekspert. - W obserwacjach również wykorzystuje się technologię teledetekcyjną, czyli używającą wiązek podczerwieni termalnej, która dostarcza danych na temat temperatury. Na tej podstawie możemy otrzymywać informacje o stanie i kondycji roślin. Roślina w dobrej kondycji będzie zimna, a ta, która jest przesuszona - bardzo gorąca. Dzięki takim obserwacjom możemy wnioskować o zagrożeniach środowiska - informacja o nadejściu suszy może dotrzeć do nas wcześniej - zanim spowoduje ona straty.

Sprawdź także:


shutterstock Artur Bogacki rzeka warszawa Wisła 1200.jpg
Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Badania wody za pomocą teledetekcji na tym się nie kończą, dzięki zastosowaniu lidaru, czyli połączenia lasera z teleskopem jesteśmy w stanie zobaczyć to, co jest pod wodą. W tym celu używa się wiązki światła zielonego, które przenika wodę.

- Tutaj możemy się dowiedzieć nie tylko jaka ta woda jest, ale też jaka jest jej głębokość. W Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu takich urządzeń, jednak pierwszych pomiarów już się dokonuje - wyjaśnia specjalista. - Ta technika laserowa to przyszłość hydrologii, hydrografii, w sondowaniu jezior czy dna morskiego. Dzięki niej możemy wykryć rzeczy, które normalnie, przy wykorzystaniu takich urządzeń jak echo sonda, byłyby poza naszym zasięgiem.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 12.46

aw


Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatyczne na smartfonie? Angażuj się w ich obserwację

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 15:42
Ciężkie powietrze, niebezpieczny wiatr lub zagrożenie powodziowe? A może zagrożenie porywami wiatru lub brak komfortu podczas upałów? Skutki zmian klimatu można zaznaczać na mapie w telefonie - i tym samym próbować zmieniać klimat! Tak działa aplikacja TeRRIFICA, która powstała właśnie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
rozwiń zwiń