Dzieci wspinają się na wieżę, a Kafka kręci głową. Co zobaczyć w Pradze?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 12:00
Miasto mostów, intrygujących pomników i nietypowych budowli. W Pradze zobaczymy największy na świecie zamek, słynny most Karola, największy stadion, który pomieści około 250 tysięcy widzów oraz głowę Franza Kafki. 
Na malowniczej praskiej Starówce na uwagę zasługuje obracająca się głowa Franza Kafki. Ta nowoczesna metalowa instalacja stworzona została przez Davida ernego.
Na malowniczej praskiej Starówce na uwagę zasługuje obracająca się głowa Franza Kafki. Ta nowoczesna metalowa instalacja stworzona została przez Davida Černego.Foto: Martyna Matwiejuk

"Nad piękną modrą Wełtawą"

- W Pradze nie brakuje "królewskich wzgórz", a jednym z nich jest Wyszehrad (Vyšehrad). Według legendy jeden z czeskich władców miał sobie urządzić tam twierdzę, dziś znajdziemy tu neogotycki kościół św. Piotra i Pawła, a tuż obok niego niewielki, ale bardzo nietypowy cmentarz  na którym spoczywają malarze, politycy, naukowcy, pisarze, a także słynni kompozytorzy Bedřich Smetana i Antonín Dvořák - opowiada podróżniczka Martyna Matwiejuk. -  Z Wyszehradu rozpościera się piękny widok na Wełtawę i miasto, które żyje po dwóch stronach rzeki.  

Jak smakuje Praga?

Stolica Czech ma też swój niepowtarzalny smak: knedliczków, smażonego sera, słodkiego miodownika oraz trdelnika, który dostarcza energii przechadzającym się po zabytkowej dzielnicy miasta. - To ciasto, które owija się dookoła szerokiego, drewnianego walca i piecze się nad żywym ogniem. Technologia przypomina tę, którą stosuje się do wyrobu polskiego sękacza, ale Czesi nie są zainteresowani sękami, więc ciasto jest zbite i tradycyjnie podawane z cukrem waniliowym - mówi autorka audycji. - Można go też "wysmarować" kremem pistacjowym, można dodać lody albo świeże owoce.

Miasto artystów

Do odkrycia klimatu Pragi w dużej mierze przyczynili się artyści. Tutaj tworzyli Franz Kafka i Wolfgang Amadeusz Mozart, a poeta i prekursor egzystencjalizmu - Rainer Maria Rilke - nazwał Pragę "gigantycznym poematem epickiej architektury". Mieszkańcy do dziś są im za to wdzięczni.


Most Karola w Pradze Most Karola w Pradze

Sprawdź też:

Jedną z najnowszych instalacji na Starym Mieście jest obrotowa głowa autora "Procesu". To nowoczesna, metalowa instalacja stworzona przez Davida Černego - artysty, którego rzeźby można spotkać w wielu nietypowych miejscach. - Jego raczkujące dzieci wspinają się po wieży telewizyjnej, jednej z najbardziej niezwykłych i specyficznych atrakcji tego miasta - przyznaje Matwiejuk. - Wieża znajduje się w dzielnicy Žižkov, powstała w 1992 roku i mierzy 216 metrów. Jedni się nią zachwycają, inny przyglądają z niesmakiem, bo budowla zajmuje teren dawnego cmentarza żydowskiego. Wieża składa się z trzech filarów, które są połączone platformami, z których każda przeznaczona jest do innych celów. Najniżej znajdują się restauracja i kawiarnia, w środku - pojedynczy pokój hotelowy, a najwyżej taras widokowy.  


Wieża telewizyjna w Pradze. Wieża telewizyjna w Pradze.

W Czechach uważaj na słowa

Do Pragi możemy śmiało wybrać się pociągiem lub samolotem. Przy dobrych promocjach za bilety zapłacimy do 200 zł. Nic więc dziwnego, że to miasto jest idealnym miejscem na city break. - Języki czeski i polski nie są daleko od siebie, więc Polacy są żywo zainteresowani jego nauką - mówi lektorka języka czeskiego Anna Jakubowska. - Ostrzegam jednak, że intuicja w porozumiewaniu się może być zwodnicza, bo choć niektóre słowa brzmią tak samo, to mają jednak inne znaczenie. W Polsce zdarza nam się, że szukamy drogi, w Czechach "szukać" jest przekleństwem, a słowo "drogy" oznacza narkotyki.  

Posłuchaj
18:12 CZWORKA Swiatla wielkiego miasta - praga 20.05.2023.mp3 Z wizytą w Pradze - jak żyje się w stolicy naszych południowych sąsiadów? (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Anna Jakubowska (lektorka języka czeskiego, "Lepiejpoczesku")

Data emisji: 13.05.2023

Godzina emisji: 10.11