City Break. Praga - "najlepsza aktorka wśród miast"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 09:15
Do wyjazdu do Pragi nikogo nie trzeba długo przekonywać. To miasto uwielbiają też filmowcy! Oliwia Krettek zaprasza na city break do stolicy Czech.
Praga, Czechy
Praga, CzechyFoto: Shutterstock.com/Creative Travel Projects

Stolica Czech to kolejne miasto, które z pewnością warto odwiedzić jesienią. To tam zobaczymy największy na świecie zamek, słynny most Karola oraz największy stadion, który pomieści około 250 tysięcy widzów. 


Transport i noclegi 

Do Pragi możemy śmiało wybrać się pociągiem lub samolotem. Przy dobrych promocjach za bilety zapłacimy do 200 zł. Także noclegi można znaleźć w dobrej cenie. Warto skorzystać z portali, na których ogłaszają się mieszkańcy tego miasta udostępniający swoje mieszkania i pokoje. - Noclegi w Pradze można znaleźć nawet za 100 zł za pokój dwuosobowy - mówi Mikołaj Śliżyński, autor bloga podróżniczego. - Centrum Pragi jest wyłączone z ruchu kołowego, a główne atrakcje są blisko siebie, więc najlepiej się przemieszczać pieszo. Można także skorzystać z tramwajów, którymi praktycznie wszędzie się dostaniemy.

Miasto można także oglądać z wody, korzystając ze stateczków płynących po Wełtawie. - Najlepiej wybrać się na wieczorny rejs, kiedy miasto jest oświetlone - radzi rozmówca Oliwii Krettek. - Dzięki temu zabytki i architektura nabierają nowego kolorytu. 


Poza utartymi szlakami

Oprócz znanych atrakcji Pragi warto przejść się do Józefowa - dawnego getta. - Można obejrzeć tam kilka synagog, które są bardzo ciekawe i architektonicznie zróżnicowane - mówi bloger. - Najbardziej zdobna jest Synagoga Hiszpańska, gdzie widać wpływy mauretańskie, dzięki temu jest bardzo atrakcyjna i kolorowa.

Na malowniczej Starówce na uwagę zasługuje także obracająca się głowa Franza Kafki. Ta nowoczesna metalowa instalacja stworzona została przez Davida Černego. - W Pradze możemy zobaczyć wiele prac artysty, często umieszczonych w nietypowych miejscach, np. jego raczkujące dzieci wspinają się po wieży telewizyjnej - opowiada Sara Banaszkiewicz, podróżniczka. - Miasto słynie także z murali, a jednym z najpopularniejszych jest ten inspirowany Johnem Lennonem i tekstami Beatlesów.


Źr. Youtube/touropia/10 Top Tourist Attractions in Prague - Travel Video


"Najlepsza aktorka wśród miast"

Do mniej popularnych miejsc, wartych obejrzenia, należą także Muzeum Miniatur oraz klasztor i biblioteka na Strahovie. Panorama ze wzgórza jest wyjątkowa. Wielu uważa, że stamtąd rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. Tuż obok znajdują się największy piłkarski stadion świata oraz obserwatorium astronomiczne.

Piękno Pragi docenili filmowcy z całego świata. Na ulicach miasta kręcono amerykańskie produkcje, m.in. "Mission Impossible", "Casino Royale", "Tożsamość Bourne'a", "Ligę niezwykłych dżentelmenów" czy "Nędzników". Nic więc dziwnego, że Praga rości sobie prawa do tytułu "najlepszej aktorki wśród miast".

Źr. YouTube/ Mission: Impossible (1996) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

To malownicze miasto było także tłem do wielu teledysków, m.in. tam został nakręcony klip do przeboju "Never Tear Us Apart", popularnej w latach 90. grupy INXS.


Źr. YouTube/INXS - Never Tear Us Apart (Official Video)


Magiczna uliczka

Punktem obowiązkowym są Hradczany, ze słynnym zamkiem oraz Złotą Uliczką. - Jak głosi legenda, tam za czasów cesarza Rudolfa II mieszkali magowie i alchemicy - opowiada autorka cyklu Oliwia Krettek. - Jest to najkrótsza uliczka Hradczan, o uroczych, kolorowych i małych domkach.

Hradczany to także miejsce, w którym znajdziemy wiele dobrych restauracji i pubów. Skoro o gastronomii mowa, to będąc w stolicy Czech, nie sposób nie spróbować lokalnych przysmaków. - Na pewno warto skosztować czeskiego smażonego syra z hranulkami i majonezem - mówi Sara Banaszkiewicz. - Hitem są knedliczki, które można zjeść z gulaszem z dzika, ale także na słodko. Miłośnikom deserów polecam miodownik - ciasto orzechowo-miodowe.


Posłuchaj
08:25 Czwórka/Najlepszy Dzień Tygodnia - Praga 04.11.2022.mp3 Oliwia Krettek zaprasza na city break do Pragi (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Krok i Krak - czy to ta sama osoba?

Gdy mamy już odhaczone główne atrakcje Pragi, szukając oddechu i odpoczynku, możemy udać się na Wyszechrad - wzgórze nad Wełtawą. - Według Jana Długosza znajdująca się tam twierdza została wybudowana przez Kroka - opowiada Mikołaj Śliżyński. - Tu ciekawostka, bo kronikarz utożsamiał go z Krakiem, który wybudował Kraków. To ciekawa hipoteza.

Praga ma wiele do zaoferowania, także poza utartymi turystycznymi ścieżkami. - Wyjazd do miasta nad Wełtawą można zorganizować za niewielkie pieniądze - reasumuje Oliwia Krettek. - Jeśli nie planujemy odwiedzać zbyt wielu miejsc, w których trzeba płacić za wstęp, potrzebujemy ok. 900 zł. Z takim budżetem możemy poznać uroki miasta zarówno z lądu, wody, jak i ze wzgórz, z których rozpościerają się fantastyczne widoki na całą Pragę.

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 4.11.2022

Godzina emisji: 7.15

aw/pj

Czytaj także

Göteborg - miasto z Posejdonem i Volvo

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 19:53
W audycji "Azymut 0" wybierzemy się na spacer po Hadze. Tyle że... nie tej holenderskiej, a szwedzkiej! Odwiedzimy jedną z dzielnic Göteborga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawski przepis na szczęście. Czym są hygge, lagom i sisu?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 15:00
Skandynawowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie - wynika z raportu "World Happiness". Hygge obecne jest w codziennym życiu Duńczyków, lagom towarzyszy Szwedom, a Finowie o swoim sisu nie mówią, ale czują jego obecność. 
rozwiń zwiń