Nieprzeciętni 2022 - Jakub Tylman zwycięzcą Plebiscytu Czwórki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 08:15
- Moi uczniowie kończą rok szkolny, a ja będę się z nimi żegnać już jako Nieprzeciętny - śmieje się zwycięzca Plebiscytu Jakub Tylman. - Nie spodziewałem się, że z tylu fantastycznych osób to ja zostanę wybrany. Ale nie spocznę na laurach i dalej będę robić swoje. W wakacje zamierzam pracować z dzieciakami z Ukrainy. 
Jakub Tylman wygrał w Plebiscycie Nieprzeciętni 2022
Jakub Tylman wygrał w Plebiscycie Nieprzeciętni 2022Foto: Bastek Czernek

23 czerwca, podczas Gali Nieprzeciętni 2022, którą prowadzili Kasia Dydo-Rosłoń i Radosław Rademenez Blonkowski ogłosiliśmy tegorocznego laureata Plebiscytu Czwórki. Tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela przedszkolnego, wykładowcy akademickiego, autora książek edukacyjnych dla dzieci i inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych".

- Nowoczesna edukacja skierowana jest na dobro dziecka i patrzy na dziecko jak na człowieka - mówi Nieprzeciętny 2022. - Jestem zwolennikiem szkoły, która będzie blisko ucznia, i o taką szkołę będę walczył - deklaruje Jakub Tylman.

Nieprzeciętni 2022 - uroczystą galę poprowadzili Kasia Dydo i Radosław Rademenez Blonkowski. Na zdjęciu z Hanną Dołęgowską - redaktor naczelną Czwórki. Nieprzeciętni 2022 - uroczystą galę poprowadzili Kasia Dydo i Radosław Rademenez Blonkowski. Na zdjęciu z Hanną Dołęgowską - redaktor naczelną Czwórki.

Czwórka każdego roku szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami. Akcja, która wystartowała już po raz kolejny w marcu, adresowana jest do tych, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania i tworzą wyjątkowe rzeczy. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Słuchacze mogli do 17 kwietnia zgłaszać kandydatury spośród rodziny, przyjaciół, znajomych czy współpracowników, a nawet samych siebie, a jury wybrało finałową dziesiątkę.

ZOBACZ TAKŻE >>> Jakub Tylman - nieprzeciętny pedagog laureatem Plebiscytu Czwórki

Następnie słuchacze oddali swe głosy i wybrali Jakuba Tylmana. Uroczystą galę uświetnił Meek, Oh Why, który wystąpił ze swoim zespołem.

Meek, Oh Why z zespołem. Meek, Oh Why z zespołem.

Finalistami tegorocznej odsłony Nieprzeciętnych zostali:

Aleksandra Bednarek, 24-latka z Łodzi. Jako pierwsza Polka zdobyła Potrójną Koronę w pływaniu na wodach otwartych, przepłynąwszy wpław z lądu na wyspę 34 km przez kanał Catalina, 46,5 km wokół nowojorskiego Manhattanu i 42 km przez kanał La Manche. Studiuje inżynierię biomedyczną na Politechnice Łódzkiej, gdzie zgłębia wiedzę o zastosowaniach druku 3D w inżynierii tkankowej. Jej motto to cytat z filmu "Zebra z klasą": "Nie zachodź w głowę, tylko pal podkowę".

Kolejnym finalistą jest 21-letni bytomianin, Łukasz Luky Franusik. To tancerz i muzyk, który na co dzień pracuje w fundacji pomagającej osobom w różnych sytuacjach życiowych. Jest założycielem akcji charytatywnej "Życie kołem się toczy", która ma na celu zebranie środków na wózek. W 2021 roku wydał debiutancką EP-kę "Funky Boy", a aktualnie pracuje nad nową płytą. 

Hubert Gross ma 24 lata i pochodzi z Rzeszowa. Student Lotnictwa i Kosmonautyki, zaangażował się w projekt analogu łazika marsjańskiego. Członek zespołu Innspace, gdzie do dziś realizuje projekty kosmiczne i jest liderem projektu Innspace Rover. Aktualnie pracuje nad grantem badawczo rozwojowym na stację nadawczo-odbiorczą do łączności satelitarnej na Politechnice Rzeszowskiej i jest członkiem Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Jagoda Hofman, 24-latka z Katowic, to studentka V roku medycyny, początkujący naukowiec, przyszły psychiatra. Jest autorką publikacji naukowych, uczestniczką i organizatorką międzynarodowych konferencji medycznych, obecnie wraz z naukowcami z Cambridge i Londynu pracuje nad algorytmem umożliwiającym wczesne wykrywanie, a tym samym zapobieganie pogarszaniu się funkcji kognitywnych. Autorka konta na Instagramie @berry_in_mind, gdzie opowiada o możliwościach rozwoju, naukowego bloga i podcastu "Rocky Road to PhD" oraz planerów zdrowia psychicznego, które obecnie projektuje.

21-letni Michał Kuryłek to działacz społeczny z Warszawy. Jest prezesem Fundacji Wyciskarka Potencjału, dzięki której znalazł się na liście Forbes 25 under 25. Jego misją jest pokazywanie młodzieży możliwości rozwoju oraz niwelowanie barier w dostępie do edukacji i informacji. Zbudował społeczność liczącą aktualnie 180 tys. członków. Jest najmłodszym na roku studentem medycyny, laureatem prestiżowych stypendiów oraz międzynarodowym wolontariuszem, działającym m.in. w Brazylii, Chorwacji, Grecji i na Ukrainie.

Małgorzata Leśniewska z Gostynina, mając zaledwie 17 lat, zasiadła za sterami samolotu i spełniła tym samym swoje marzenie o lataniu, a dziś, dwa lata później, jest jedną z najmłodszych kobiet w Polsce, które uzyskały uprawnienie do akrobacji samolotowej. Aktualnie szkoli się do licencji pilota liniowego, pokazując tym samym, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dodatkowo gra na akordeonie, uwielbia grać na fortepianie i komponować oraz uczyć się języków obcych.

Kornelia Olkucka, 18-latka z Chotomowa, ściga się od 14. roku życia w kartingu wyczynowym - jest jedyną w Europie dziewczyną, która mierzy się z mężczyznami w najszybszej i najbardziej wymagającej kategorii DD2 (gokart dwubiegowy osiągający prędkość nawet 140 km/h). Jest także reprezentantką Polski na Olimpiadzie Sportów Motorowych Marsylia 2022 w kategorii karting endurance. Każdego dnia ciężko pracuje na siłowni i na torze, dając świadectwo, że nie płeć nas określa, ale nasze serce, umiejętności, dążenia i pasja. 

Bartosz Ostałowski, 35-latek z Krakowa, to prawdopodobnie jedyny na świecie profesjonalny kierowca sportowy, który samochód prowadzi… stopą. Posiada międzynarodową licencję wyścigową FIA i z sukcesami rywalizuje na równych zasadach ze sprawnymi kierowcami w Driftingowych Mistrzostwach Polski oraz ligach europejskich. Jest też artystą i członkiem Wydawnictwa VDMFK, które zrzesza osoby malujące stopami i ustami.

Marcelina Rosińska ma 26 lat, działa społecznie i pracuje jako prawnik, jest też pomysłodawcą inicjatyw społecznych takich jak Prawo warte Poznania czy EKOlogicznie o odpadach. Od grudnia 2019 roku prowadzi Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego - oddolny system wsparcia rówieśniczego dla osób borykających się z problemami na tle zdrowia psychicznego, który otoczył wsparciem ponad 1000 osób w całej Polsce. W 2021 roku znalazła się na liście Forbesa 25 Polaków poniżej 25. roku życia, którzy zmieniają społeczno-gospodarcze oblicze Polski, oraz zwyciężyła w konkursie Inicjatory 2021 na najlepszą inicjatywę stworzoną w Poznaniu. Mówi biegle po hiszpańsku, portugalsku i angielsku.

W ubiegłym roku Nieprzeciętnym 2021 został Rademenez, czyli Radosław Blonkowski, rekordzista Guinnessa w długości indywidualnego rapowania, konferansjer, muzyk, bboy, beatboxer, człowiek pełen kreatywności i zaangażowania.

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<

***

mat. pras./kd/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Nieprzeciętni 2022
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń