Nieprzeciętny Jakub Tylman: marzy mi się nieprzeciętna szkoła

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 21:20
- Chcę, żeby szkoła była miejscem, które kojarzy się tylko z dobrymi rzeczami i nie wywołuje negatywnych emocji - mówi zwycięzca Plebiscytu Czwórki. - Jeśli jestem "nieprzeciętny", a tak zadecydowali jurorzy i słuchacze, to nie będę kryć tej nieprzeciętności dla siebie.
Nieprzeciętny 2022: Jakub Tylman ze statuetką
Nieprzeciętny 2022: Jakub Tylman ze statuetkąFoto: Kamil Jasieński/Czwórka)

Praca domowa? Realizowanie pasji

Jakub Tylman jest pedagogiem, nauczycielem oraz inicjatorem ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych". Jakub prowadzi swoje autorskie placówki oświatowe, w których wdraża nowoczesną edukację na miarę XXI wieku. Jak tłumaczy - jego niestandardowe podejście do nauczania wynika z tego, że uważa, iż wszystko, co trzeba zrobić na lekcji, powinno się robić wspólnie w klasie. - Uważam, że czas po szkole to jest czas dla bliskich, przyjaciół, czas na realizację pasji i marzeń - opowiada w Czwórce. - Tak, jak my dorośli nie powinniśmy brać pracy do domu i tego nie lubimy, tak i dzieci tego nie lubią. Staram się więc, żeby tak było u mnie w szkole.

Uczniowie są nieprzeciętni, to szkoła wymaga remontu


Gala_Nieprzeciętni_44 1200.jpg
Nieprzeciętni 2022 - relacja z Gali Finałowej [ZOBACZ]

Jakub stworzył społeczne biblioteki, gdzie wszyscy mogą przyjść i zabrać albo oddać książki, i stworzył pracownię kulinarną w szkole.  – Moi uczniowie nie tylko mają potencjał, żeby w przyszłości zgłosić się do Plebiscytu Czwórki, ale już mogliby w nim startować, gdyby pozwoliła na to kategoria wiekowa - podkreśla rozmówca Jakuba Jamrozka. - Spotykam całą masę nieprzeciętnych ludzi, którzy dodają mi energii. Najważniejsze jest to, żeby "system" zauważył ich wyjątkowość. Wspierał ją i pomagał rozwijać.

Tymczasem system polskiej oświaty powstał wieki temu i nie jest on w stanie nadążyć za dzisiejszymi czasami i za młodymi ludźmi. - Tak jak my remontujemy swoje mieszkania, żeby żyło nam się w nich lepiej, tak i szkoła potrzebuje takiego remontu. Tyle że nie może się go doczekać. W szkole "wkurza" mnie wszystko, co jest standardowe. Dlatego marzą mi się nieprzeciętne instytucje, w których nauczyciele będą doceniani, a uczniowie zachęcani do kreatywności - dodaje.

Posłuchaj
41:28 CZWÓRKA Strefa Prywatna - Nieprzeciętny Jakub Tylman 23.06.2023.mp3 Nieprzeciętny 2022 Jakub Tylman - o drodze do wyjątkowości (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Na pomoc uczniom z Ukrainy

Jakub także, jako jeden z pierwszych, zainicjował powstanie oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy. - Mamy teraz blisko 100 dzieci w oddziałach przygotowawczych, które uczą się w swoim języku, ze swoimi kolegami i koleżankami - opowiada gość Czwórki. - Są przygotowane tak, żeby od nowego roku, jeśli zostaną w Polsce, mogły rozpocząć naukę w klasach ogólnych z polskimi uczniami. Organizujemy dla nich wycieczki i pokazujemy Polskę. Postawiliśmy na edukację, przyjaźń, język polski, a całą resztą zajmiemy się od września. W wakacje też będę z nimi pracować.

Nieprzeciętni 2022 - finałowa gala [WIDEO >>>]

Nieprzeciętni 2022 - uroczystą galę poprowadzili Kasia Dydo i Radosław Rademenez Blonkowski. Na zdjęciu z Hanną Dołęgowską - redaktor naczelną Czwórki. Nieprzeciętni 2022 - uroczystą galę poprowadzili Kasia Dydo i Radosław Rademenez Blonkowski. Na zdjęciu z Hanną Dołęgowską - redaktor naczelną Czwórki.

Sprawdź, czy jesteś Nieprzeciętny

W Plebiscycie "Nieprzeciętni" Czwórka każdego roku szuka ludzi niezwykłych, z nietuzinkowymi zainteresowaniami, a także nowatorskimi pomysłami. Akcja adresowana jest do tych, którzy na co dzień podejmują nietypowe działania i tworzą wyjątkowe rzeczy. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. W tym roku do finałowej dziesiątki zakwalifikowali się studenci, działacze społeczni, pedagodzy, ale także kierowcy kartingowi i piloci.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Jan Tylman (Nieprzeciętny 2022, pedagog, nauczyciel)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 20.10

kul

Czytaj także

Nastoletnie problemy są ważne. Powiedz, że jesteś

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:58
Gdy spotykamy się z problemem przyjaciela, koleżanki, siostry, córki czy syna często łatwo nam powiedzieć "wszystko będzie dobrze". Justyna Suchecka i bohaterki jej książki "Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze" zachęcają, by wymienić je na "jestem tu dla Ciebie". 
rozwiń zwiń