X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antologia muzyki retro. Polska elektronika

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 09:30
- Muzyka elektroniczna towarzyszyła mi w mojej młodości i na winylach. Brakowało mi podsumowania, które byłoby hołdem dla jej kompozytorów - mówił w Czwórce Marek Horodniczy, redaktor wydanej przez Narodowe Centrum Kultury "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej".
Audio
  • Marek Horodniczy o polskiej muzyce elektronicznej lat 70. i 80. (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Gary Perkin/Shutterstock.com

Publikacja obejmuje kilkanaście sylwetek osób i zespołów, ważnych na polskiej scenie muzyki elektronicznej lat 70. i 80. XX wieku. - Należy pamiętać, że młoda scena elektroniki bardzo dużo im zawdzięcza - przekonywał Marek Horodniczy. - Mamy w polskiej muzyce elektronicznej wrażliwości całkowicie odmienne, m.in. Józefa Skrzeka, Kapitana Nemo i Władysława Komendarka - opowiadał.

Marek Horodniczy Polska elektronika żyje. Wybory artystyczne zawsze były trafione, ale ja lubię porażki. Uniwersum muzyczne nigdy nie jest zamknięte

Jedną z sztandarowych postaci tej sceny jest Marek Biliński, któremu blisko było do estetyki francuskiej muzyki Jeana Michela Jarre'a. Czesław Niemen zaś na swoim kultowym albumie "Katharsis" wyprzedzał epokę, m.in., w doborze elektronicznych instrumentów, które także są bohaterami "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej". Dopełnieniem tomu jest wywiad z Jerzym Kordowiczem oraz popularnonaukowa, muzykologiczna analiza zjawiska el-muzyki.

W rozmowie z Kamilem Jasieńskim Marek Horodniczy opowiadał też o nowatorstwie muzyki Andrzeja Korzyńskiego do "Akademii Pana Kleksa", zdradzał, dlaczego Obywatel GC zdenerwował się, gdy wygwizdano go na koncercie w Jarocinie i co zmieniło się w muzyce elektronicznej wraz z nastaniem lat 90.

W "Pierwsze słyszę" słuchaliśmy także muzyki Marka Bilińskiego oraz zespołu Omni, współtworzonego przez Rafała Błażejewskiego, który na co dzień zajmuje się dźwiękową oprawą Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marek Horodniczy (redaktor "Antologii Polskiej Muzyki Elektronicznej")

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 8.07

jsz/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magda Pasierska: w mojej muzyce jest schiza

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:25
- W moim nowym numerze "Lightly Brightly" jest wewnętrzny drive, który popycha go do przodu i powoduje reakcje - opowiada w "Stacji Kultura" wokalistka, znana m.in. z trio beatboxerskiego Me Myself And I. Czy jej solowy materiał "Mapa" oznacza rozwód z beatboxerami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pułapka nowoczesności. Dokąd zmierza dziennikarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:15
- Dzisiaj chodzi przede wszystkim o to, żeby dobrze "jadło", żeby było szybko - mówił gość "Stacji Kultura" Michał Olszewski, pisarz i publicysta. Jakie przesłanie niesie jego nowa powieść "#Upał"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w nauce. To nie tylko Curie-Skłodowska!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 11:00
- "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat" to napisana przez Rachel Swaby książka, której naczelnym przesłaniem jest to, że płeć nie ogranicza aspiracji - mówił w Czwórce redaktor polskiego wydania tej publikacji Paweł Sajewicz.
rozwiń zwiń